Kutnohorsko Kolínsko Turistická Oblast

13. 04. 2025 00:00:00 

– 28. 09. 2025 00:00:00

Mysův Horn: Veronika Šrek Bromová – Markéta Othová – Kateřina Vincourová

Galerie Středočeského kraje – 

Kutná Hora

Mysův Horn
Veronika Šrek Bromová – Markéta Othová – Kateřina Vincourová
13. 4. – 28. 9. 2025
Vernisáž: 12. 4. 2025 v 16.00 hodin
Výstavní prostor: Galerie 1
Kurátoři: Adriana Primusová (GASK) a doc. PhDr. Daniel Vojtěch, Ph.D.

Výstava Mysův Horn představí tvorbu tří autorek – Veroniky Šrek Bromové, Markéty Othové a Kateřiny Vincourové, které patří k první generaci výrazných umělkyň vstupujících na českou výtvarnou scénu devadesátých let s experimentem v oblasti nových médií, ale také nových materiálů, jako např. plastických hmot, do té doby u nás opomíjených. Zároveň vnesly na soudobou uměleckou scénu výrazná ženská témata. V expozici v GASK představí autorky jedinečný projekt, v němž budou akcentovat otázku působení nových technologií na antropologický vývoj člověka a společnosti. „Výstava konfrontuje významné vizuální podněty, které před třiceti lety založily současnou vizualitu, s novými vizuálními možnostmi současnosti, a to na ukázce tří umělkyň, které se účastnily tehdejší i současné proměny,“ dodává kurátorka Adriana Primusová, která byla v roce 2024 nominována Českou akademií vizuálního umění v kategorii kurátorka roku. Expozice v GASK potrvá od 13. dubna do 28. září 2025.

Vernisáž výstavy Mysův Horn proběhne 12. dubna 2025 od 16 hodin. Více informací o výstavách a akcích v Galerii Středočeského kraje najdete na jejich webových stránkách.

Mapa

V blízkosti
najdete

Kostel sv. Ondřeje

Kutná Hora

Kostel sv. Jakuba

Kutná Hora

Poutní kostel sv. Anny

Kutná Hora

Kostel sv. Jana Nepomuckého

Kutná Hora

Zřícenina hradu Sion

Kutná Hora

Vlašský dvůr

Kutná Hora

Bývalý letohrádek Belveder

Kutná Hora

Výlety

Gastronomie

Ubytování

Objevte okolí

Kostel sv. Ondřeje

Starobylý kostelík sv. Ondřeje se hřbitovem stojí o samotě na návrší nad říčkou Vrchlicí na okraji Chlístovic. Na protějším návrší nad pravým břehem Vrchlice se nachází zřícenina hradu Sion.

Zjistit více

Čáslavská synagoga

Novodobá židovská obec ve městě Čáslav započala svou historii v polovině 19. století. Na jeho konci přišla pro čáslavské židovské obyvatele doba společenského a kulturního rozkvětu, která na přelomu století vyvrcholila stavbou nové synagogy na tehdejší Rudolfově třídě (dnešní Masarykově ulici čp. 111).

Obec tehdy oslovila významného vídeňského architekta Wilhelma Stiassniho, jenž se podílel i na stavbě Jubilejní synagogy v Praze v Jeruzalémské ulici. Ten pro Čáslav navrhl synagogu v maurském slohu, která měla nahradit starší modlitebnu doloženou od poloviny 19. století. Plány tohoto židovského stavitele byly promptně schváleny Izraelitským spolkem i městským úřadem roku 1897, ale ještě dva roky trvalo, než se začalo se stavbou. Možnou příčinou byl nedostatek financí. Na stavbu přispěli nejen obyvatelé Čáslavi a okolí, ale i rodina Rotschildů ve Vídni. Stavební práce začaly 13. března 1899 a již 2.9.1899 se uskutečnila slavnostní kolaudace.

Čáslavská synagoga představuje stavbu vysoké architektonické úrovně a je chráněna jako kulturní památka České republiky.

Zjistit více

Věž Práchovna

Na skalním břehu řeky Labe se tyčí hranolová pozdně gotická kamenná věž zvaná Práchovna. Postavena byla v první polovině 15. století a v současné době slouží jako vyhlídková věž.

Zjistit více