Kutnohorsko Kolínsko Turistická Oblast

Cyklovýlet k zeměměřické věži

Kutná Hora

Daleko, široko i vysoko!

Tenhle cyklovýlet vás nezklame, a to nemusíte být zeměměřič ani radioamatér. Pojeďte s námi na vyjížďku z královského města Kutná Hora až na vrch Vysoká. Tam stojí hned tři pozoruhodné stavby

První stavbou, kterou nechal na vrchu Vysoká v letech 1696–97 postavit majitel malešovského panství František Antonín Špork (* 9. 3. 1662 – † 30. 3. 1738), je barokní letohrádek s kaplí sv. Jana Křtitele zvaný Belveder.

Druhou stavbou je zeměměřická betonová věž šestibokého půdorysu vysoká 16 metrů, postavená kolem roku 1937 v průběhu budování Astronomicko-geodetické sítě (AGS). Jedná se o jednu z devíti podobných věží, které na našem území tehdy vznikly (další byly postaveny na Melechově u Ledče nad Sázavou, Vysokém Kamýku u Písku, Mezivratech u Votic, Koňském Vrchu u Záhořan, v Ládví v Praze, na Pecném u Ondřejova, Studeném Vrchu u Hostomic a na Svidníku u Obrataně).

A konečně třetí a nejmladší stavbou je rozhledna, která je z roku 2001. Rozhledna byla postavená dle projektu Ing. Josefa Bárty z Českých Budějovic na nejvyšším kopci středního Polabí, Vysoké, ve výšce 471 m. n. m. Rozhledna je vysoká 35 metrů a slouží zároveň jako telekomunikační věž. Zajímavostí je skutečnost, že se stavbou rozhledny se na Vysoké počítalo již v roce 1894, ale tehdy nebyly získány potřebné finanční prostředky.

Vyjížďku zahájíme v centru Kutné Hory (do mapy jsme vyznačili jako start městské nádraží Kutná Hora) a dojedeme ke Královské cestě, ze které je nádherný výhled na panorama Kutné Hory. Po značené cyklotrase 1 dojedeme až ke kostelu Nejsvětější Trojice a dál až k pramenu sv. Vojtěcha do Bylan. Mezi obcí Bylany a Nová Lhota (souřadnice 49.9386622N, 15.2352411E) odbočíme z cyklostezky směr Mezholezy a následně si vyšlápneme Mezholezkou alejí na vrch Vysoká do 471 m. n. m.

Mineme křížek, projedeme kolem rozhledny a dostaneme se až k zeměměřičské věži a zbytkům letohrádku Belveder.

Z vrchu sjíždíme směr Miskovice a napojíme se na zelenou turistickou značku do Miskovic. V Miskovicích můžeme zvolit několik cest, kterými se vrátíme do Kutné Hory. Nám se líbí jet asfaltkou podél fotbalového hřiště a napojit se na cyklotrasu 106, která vás kolem sochy Bezhlavého Jána dovede zpět do Kutné Hory.

Pokud ale chcete zastavit a občerstvit se, tak doporučujeme dojet z Miskovic do Přítok. Tam můžete zastavit na výbornou kávu a dezert v Kávy Pitel anebo u hlavní silnice zastavte v Restauraci Přítoky na obědové menu!

Doporučujeme: 

 

Kávy Pitel – čerstvě pražená káva ze středověké tvrze

Restaurace V Ruthardce – píívo a výborné jídlo se super obsluhou

Restaurace a Café Dačický – káva, zákusek, prosecco anebo něco ze staročeské kuchyně?!

Apartmány Dačický – luxusní, designové, dokonalé apartmány v centru města

Hotel U Kata – wellness, ubytování i restaurace v jednom!

Hotel Mědínek – ubytování v centru města zapsaného na seznamu UNESCO

Trasa výletu

https://frame.mapy.cz/s/bekojudata

Trasa výletu

► Obtížnost: Střední

► Vzdálenost: 19 km

V blízkosti
najdete

Vlašský dvůr

Kutná Hora

Bývalý letohrádek Belveder

Kutná Hora

Sankturinovský dům a Galerie Felixe Jeneweina

Kutná Hora

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele

Kutná Hora

Kaple všech svatých s kostnicí

Kutná Hora

Jezuitská kolej s Galerií Středočeského kraje

Kutná Hora

Areál zámku a muzea Kačina

Kutná Hora

Výlety

Gastronomie

Ubytování

Objevte okolí

Čáslavská synagoga

Novodobá židovská obec ve městě Čáslav započala svou historii v polovině 19. století. Na jeho konci přišla pro čáslavské židovské obyvatele doba společenského a kulturního rozkvětu, která na přelomu století vyvrcholila stavbou nové synagogy na tehdejší Rudolfově třídě (dnešní Masarykově ulici čp. 111).

Obec tehdy oslovila významného vídeňského architekta Wilhelma Stiassniho, jenž se podílel i na stavbě Jubilejní synagogy v Praze v Jeruzalémské ulici. Ten pro Čáslav navrhl synagogu v maurském slohu, která měla nahradit starší modlitebnu doloženou od poloviny 19. století. Plány tohoto židovského stavitele byly promptně schváleny Izraelitským spolkem i městským úřadem roku 1897, ale ještě dva roky trvalo, než se začalo se stavbou. Možnou příčinou byl nedostatek financí. Na stavbu přispěli nejen obyvatelé Čáslavi a okolí, ale i rodina Rotschildů ve Vídni. Stavební práce začaly 13. března 1899 a již 2.9.1899 se uskutečnila slavnostní kolaudace.

Čáslavská synagoga představuje stavbu vysoké architektonické úrovně a je chráněna jako kulturní památka České republiky.

Zjistit více

Kamenný dům

Kamenný dům je postaven na předhusitských základech a v dnešní době patří mezi nejvýznamnější památky pozdně gotické architektury v Evropě. Kamenný dům je zároveň součástí městské památkové rezervace zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO. Dům patřil měšťanovi Prokopovi Kroupovi, který byl roku 1499 povýšen do šlechtického stavu.

Bohatě zdobený kamenný štít domu je prací mistra Brikcího Gauskeho z Vratislavi. Roku 1839 byl dům upraven a v letech 1900-1902 regotizován architektem Láblerem. Při obnově byla například doplněna socha Madony od profesora J. Kastnera.

Zjistit více

Areál zámku a muzea Kačina

Zámek Kačina patří mezi nejvýznamnější stavby empírové architektury v České republice. Je to příklad klasicistní nebo-li empírové architektury a vystavěn je v naprosto čistém stylu. Od dob svého vzniku nedoznal zámek žádných architektonických změn.

V areálu zámku sídlí Národní zemědělské muzeum, které je prezentováno expozicí „Království včel“, „Příběh dřeva“ nebo „Modely lidových staveb“.

Zjistit více