Kutnohorsko Kolínsko Turistická Oblast

Čokoládovna a muzeum čokolády

Kutná Hora

Muzeum čokolády je malé soukromé muzeum, které bylo založené partičkou nadšenců a milovníků čokolády na jaře roku 2016. V muzeu můžete vidět jedinečnou expozici věnovanou dějinám kutnohorské čokolády Lidka, která patřila před druhou světovou válkou k těm nejlepším na světě.

V létě 2018 (100 let od založení a 60 let od uzavření kutnohorské továrny na čokoládu) byla výroba bean-to-bar čokolády v Kutné Hoře znovu obnovena a už po půl roce jejich horká čokoláda vyhrála první bronzovou medaili na celosvětové soutěži. Dnes už Lidku nevyrábí ve velké továrně s 500 zaměstnanci (jako za I. republiky), ale v malé manufaktuře. Čokolády jsou vyráběny ručně s láskou od kakaového bobu až po tabulku. K výrobě jsou používány postupy, které se pro výrobu používaly v Kutné Hoře už před 100 lety, jsou tak obnovovány již zapomenuté kutnohorské receptury a také se vymýšlí nové, aby si přišli na své i ti největší mlsouni.

V muzeu zažijete atmosféru 30. let, uvidíte spoustu unikátních exponátů (třeba 100 let staré nesnědené čokolády), ale můžete také čokoládu ochutnat. Ať už jen tak pro radost, nebo na některé z čokoládových degustací.

Muzeum i prodejnu čokoládovny najdete na Komenského nám. 18 v centru Kutné Hory.

Mapa

V blízkosti
najdete

Vlašský dvůr

Kutná Hora

Bývalý letohrádek Belveder

Kutná Hora

Sankturinovský dům a Galerie Felixe Jeneweina

Kutná Hora

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele

Kutná Hora

Kaple všech svatých s kostnicí

Kutná Hora

Jezuitská kolej s Galerií Středočeského kraje

Kutná Hora

Areál zámku a muzea Kačina

Kutná Hora

Výlety

Gastronomie

Ubytování

Objevte okolí

Bývalý letohrádek Belveder

Na vrchu Vysoká nechal v letech 1696–97 postavit majitel malešovského panství František Antonín Špork (* 9. 3. 1662 – † 30. 3. 1738) barokní zámek (letohrádek) s kaplí sv. Jana Křtitele zvaný Belveder, pravděpodobně podle plánů architekta Giovanny Battisty Alliprandiho. Peníze na stavbu (jednalo se o 1400 dukátů = 5 600 zlatých) získal hrabě František Antonín Špork za velmi pikantních okolností. Během léčení v Karlových Varech je totiž vyhrál v kartách na saském kurfiřtu Fridrichu Augustovi I., pozdějším polském králi a velkoknížeti litevském. Hrabě František. Antonín Špork na Vysoké příležitostně pobýval pouze dva roky.

Zjistit více

Věž Práchovna

Na skalním břehu řeky Labe se tyčí hranolová pozdně gotická kamenná věž zvaná Práchovna. Postavena byla v první polovině 15. století a v současné době slouží jako vyhlídková věž.

Zjistit více

Bartolomějské návrší

Děkanský chrám sv. Bartoloměje je dominantou a nejcennější památkou Kolína. Raně gotický chrám byl založen v polovině 13. století. Jeho výstavba probíhala v několika etapách na objednávku krále Přemysla Otakara II. a jeho následovníků až do počátku 14. století.

Unikátní je celý areál tzv. chrámového návrší, který prošel v letech 2018 – 2020 rozsáhlou revitalizací. Najdete zde zejména kostnici s bohatou ornamentální výzdobou či budovu bývalé farní školy s interaktivní expozicí. Zvonice ukrývá chrámový poklad i lapidárium a poskytuje vyhlídku na centrum města, zelené parkány zvou k procházce a relaxaci u bylinkové zahrádky či v rozariu.

Zjistit více