Kutnohorsko Kolínsko Turistická Oblast

Čokoládovna a muzeum čokolády

Kutná Hora

Muzeum čokolády je malé soukromé muzeum, které bylo založené partičkou nadšenců a milovníků čokolády na jaře roku 2016. V muzeu můžete vidět jedinečnou expozici věnovanou dějinám kutnohorské čokolády Lidka, která patřila před druhou světovou válkou k těm nejlepším na světě.

V létě 2018 (100 let od založení a 60 let od uzavření kutnohorské továrny na čokoládu) byla výroba bean-to-bar čokolády v Kutné Hoře znovu obnovena a už po půl roce jejich horká čokoláda vyhrála první bronzovou medaili na celosvětové soutěži. Dnes už Lidku nevyrábí ve velké továrně s 500 zaměstnanci (jako za I. republiky), ale v malé manufaktuře. Čokolády jsou vyráběny ručně s láskou od kakaového bobu až po tabulku. K výrobě jsou používány postupy, které se pro výrobu používaly v Kutné Hoře už před 100 lety, jsou tak obnovovány již zapomenuté kutnohorské receptury a také se vymýšlí nové, aby si přišli na své i ti největší mlsouni.

V muzeu zažijete atmosféru 30. let, uvidíte spoustu unikátních exponátů (třeba 100 let staré nesnědené čokolády), ale můžete také čokoládu ochutnat. Ať už jen tak pro radost, nebo na některé z čokoládových degustací.

Muzeum i prodejnu čokoládovny najdete na Komenského nám. 18 v centru Kutné Hory.

Mapa

V blízkosti
najdete

Vlašský dvůr

Kutná Hora

Bývalý letohrádek Belveder

Kutná Hora

Sankturinovský dům a Galerie Felixe Jeneweina

Kutná Hora

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele

Kutná Hora

Kaple všech svatých s kostnicí

Kutná Hora

Jezuitská kolej s Galerií Středočeského kraje

Kutná Hora

Areál zámku a muzea Kačina

Kutná Hora

Výlety

Gastronomie

Ubytování

Objevte okolí

Chrám sv. Barbory

Chrám svaté Barbory, klenot pozdní gotiky a jedna ze čtyř staveb katedrálního typu v Čechách, je spolu s katedrálou Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele a historickým centrem Kutné Hory zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.

Zjistit více

Otakarova bašta

Součástí opevnění v Čáslavi je raně gotická válcová věž zvaná Otakarova bašta, která slouží jako vyhlídková věž pro turisty.

Zjistit více

Čáslavská synagoga

Novodobá židovská obec ve městě Čáslav započala svou historii v polovině 19. století. Na jeho konci přišla pro čáslavské židovské obyvatele doba společenského a kulturního rozkvětu, která na přelomu století vyvrcholila stavbou nové synagogy na tehdejší Rudolfově třídě (dnešní Masarykově ulici čp. 111).

Obec tehdy oslovila významného vídeňského architekta Wilhelma Stiassniho, jenž se podílel i na stavbě Jubilejní synagogy v Praze v Jeruzalémské ulici. Ten pro Čáslav navrhl synagogu v maurském slohu, která měla nahradit starší modlitebnu doloženou od poloviny 19. století. Plány tohoto židovského stavitele byly promptně schváleny Izraelitským spolkem i městským úřadem roku 1897, ale ještě dva roky trvalo, než se začalo se stavbou. Možnou příčinou byl nedostatek financí. Na stavbu přispěli nejen obyvatelé Čáslavi a okolí, ale i rodina Rotschildů ve Vídni. Stavební práce začaly 13. března 1899 a již 2.9.1899 se uskutečnila slavnostní kolaudace.

Čáslavská synagoga představuje stavbu vysoké architektonické úrovně a je chráněna jako kulturní památka České republiky.

Zjistit více