Kutnohorsko Kolínsko Turistická Oblast

Královské
město Kouřim

Královské město Kouřim leží v západním cípu Kutnohorska a Kolínska. Město Kouřim a slovanské hradiště Stará Kouřim jsou dějištěm dávné legendy O svatém Václavovi a knížeti Radslavovi. Při toulkách po náměstí a přilehlých uličkách Kouřimi zažijete pocit jako ve filmových kulisách. Není vůbec těžké se v Kouřimi vrátit do minulých časů, protože řada památek si zachovala původní podobu a některé filmové kulisy dosud nebyly úplně odstraněny. Vše dohromady, to skutečné i to vymyšlené, tady funguje v dokonalé harmonii.

Prvním předchůdcem dnešního města bylo hradiště Stará Kouřim, které prý založil vojvoda Lech, bratr praotce Čecha. Téměř v plném rozsahu se dochovalo raně gotické městské opevnění s baštami a Pražskou bránou. Další cenné stavby najdeme na Mírovém náměstí. Dominantou města je kostel sv. Štěpána se zvonicí. Zvony v ní visí vzhůru nohama a do pohybu se uvádějí šlapáním na pedály.

Z náměstí v Kouřimi můžete vyrazit na okružní cestu podle žlutých turistických značek. Zakrátko vystoupáte k rulové skalce Lechův kámen, na kterém prý vojvoda Lech odpočíval.
Odtud budete mít krásný rozhled na panorama Kouřimi. A pak už vám zbývá jen kousek na nejvyšší bod (298 m) pahorku Stará Kouřim, kde stojí barokní kaplička sv. Víta. Na místě byly objeveny pozůstatky halové stavby, která byla součástí rozsáhlého slovanského hradiště, vybudovaného v průběhu 9. století. Existenci hradiště dokládají zbytky valů. Ve východní části Staré Kouřimi vyvěrá pramen, jenž vytváří Libušino jezírko. Našim předkům sloužilo jako zdroj pitné vody. Naučná stezka pokračuje luční pěšinou a následně klesá lesem podél potoka Výrovka (Kouřimka) do Kouřimi, kde se okruh uzavírá.

Památky

Zámek v Kostelci nad Černými lesy

Kouřim

Kostel sv. Štěpána se zvonicí

Kouřim

Muzeum lidových staveb

Kouřim

Nadcházející akce​

Gastronomie

Výlety

Ubytování