Kutnohorsko Kolínsko Turistická Oblast

Královské
město Čáslav

Královské město Čáslav, označované za bránu do Železných hor, založil v polovině 13. století Přemysl Otakar II. Je tak jedním z nejstarších českých měst, které díky zachovalému pásu městského opevnění s 15 baštami a gotickou Otakarovou věží, vypráví středověký příběh každému návštěvníkovi. Dominantou Čáslavi je kostel sv. Petra a Pavla se svou věží vysokou 88,5 metrů a jedinečným románským presbytářem. Věřte, že věž kostela zříte již zdálky a do dálky z ní pohlédnete.

Vstupte s námi do města se zachovalým městským opevněním, pozůstatky městských hradeb, z nichž se zachovala například Otakarova bašta nebo Žižkova brána. S Janem Žižkou z Trocnova je toto město úzce spjaté. Jeho jméno nese i náměstí, které je svoji rozlohou 20 000 m² jedním z největších v Česku. V parčíku u náměstí je pomník Jana Žižky od Josefa Václava Myslbeka. Na stranu husitů přešla Čáslav v roce 1421 a konal se zde dokonce slavný Čáslavský sněm. Ostatky Jana Žižky byly nalezeny v zazděném výklenku kostela a jeho lebku můžete nyní vidět v Žižkově síni čáslavské radnice.

Nejstarší památkou je kostelík svatého Michala, který byl zřejmě postaven již v roce 1130, tedy ještě před prohlášením Čáslavi městem královským. Dnes je kostelíček součástí gotického kostela sv. Petra a Pavla. V našich podmínkách se jedná o ojedinělé sloučení románského presbytáře a gotického kostela. Na svých toulkách městem byste neměli vynechat ani návštěvu synagogy v Masarykově ulici čp. 111, která je významnou kulturní památkou nejen Čáslavi, ale celé České republiky. Řadí se mezi jediné dvě dochované synagogy architekta Wilhelma Stiassnyho na našem území.

Významnou architektonickou stavbou a místem plným kultury je Dusíkovo divadlo. Je totiž jednou z nejstarších divadelních budov v Čechách, bylo otevřeno již v roce 1869 a je tak dokonce starší než Národní divadlo v Praze. V současné době je divadlo lákadlem nejen pro milovníky divadla a výtvarného umění, ale i pro obdivovatele krásné architektury. Jedinečná historická budova je totiž doplněna o moderní přístavbu, která se v roce 2015 stala vítězem architektonické soutěže Ceny Klubu Za starou Prahu. Dusíkovo divadlo je od roku 1993 národní kulturní památkou.
Pokud vás poznávání architektury a památek ještě neunavilo. Tak nezapomeňte, že se můžete projít třeba k prvorepublikovým lázním, které v létě nabízejí skvělé koupání anebo se vydat k rodnému domu režiséra Miloše Formana, který zdobí od roku 2021 filmařova busta od výtvarníka Jana Padyšáka.

Kromě historických památek však Čáslav bývá častým cílem milovníků zemědělských strojů a to díky Muzeu zemědělské techniky, které najdete 2 kilometry od centra města.

Památky

Otakarova bašta

Čáslav

Kostel sv. Petra a Pavla

Čáslav

Čáslavská synagoga

Čáslav

Nadcházející akce​

Gastronomie

Výlety

Ubytování