Kutnohorsko Kolínsko Turistická Oblast

22. 06. 2024 00:00:00 

– 23. 06. 2024 00:00:00

Královské stříbření

Park pod Vlašským dvorem – 

Kutná Hora

Jubilejní ročník oblíbené historické akce připomínající slávu lucemburské Kutné Hory se uskuteční 22. a 23. června 2024 v parku pod Vlašským dvorem. I v letošním roce nabídne svým dlouholetým příznivcům i dalším divákům z řad tuzemských i zahraničních turistů i místních obyvatel bohatý program spojený s fiktivní návštěvou krále Václava IV. a jeho dvora v královském horním městě.

Během „stříbrného“ víkendu budou moci návštěvníci – tak jako každý rok – pomyslně cestovat v čase, a to o 620 let zpět, do roku 1404 a zažít oblíbený program, který Horníci připravili pro svého krále Václava IV.: rytířská klání, turnaj na koních, středověké tance lidové i dvorské, hudbu, ukázky řemesel i dobové tržiště, lukostřelbu, večerní dvorskou slavnost, Stříbrnou nedělní mši a několik průvodů v historickém centru města. Návštěvníci mohou, díky vstřícnosti představitelů jednotlivých objektů, taktéž navštívit kutnohorské památky za zvýhodněných podmínek (od 21. do 23. 6. 2024).

O detailech v programu, cenách vstupného a doprovodných akcích se dozvíte více zde.

Mapa

V blízkosti
najdete

Vlašský dvůr

Kutná Hora

Bývalý letohrádek Belveder

Kutná Hora

Sankturinovský dům a Galerie Felixe Jeneweina

Kutná Hora

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele

Kutná Hora

Kaple všech svatých s kostnicí

Kutná Hora

Jezuitská kolej s Galerií Středočeského kraje

Kutná Hora

Areál zámku a muzea Kačina

Kutná Hora

Výlety

Gastronomie

Ubytování

Objevte okolí

Čáslavská synagoga

Novodobá židovská obec ve městě Čáslav započala svou historii v polovině 19. století. Na jeho konci přišla pro čáslavské židovské obyvatele doba společenského a kulturního rozkvětu, která na přelomu století vyvrcholila stavbou nové synagogy na tehdejší Rudolfově třídě (dnešní Masarykově ulici čp. 111).

Obec tehdy oslovila významného vídeňského architekta Wilhelma Stiassniho, jenž se podílel i na stavbě Jubilejní synagogy v Praze v Jeruzalémské ulici. Ten pro Čáslav navrhl synagogu v maurském slohu, která měla nahradit starší modlitebnu doloženou od poloviny 19. století. Plány tohoto židovského stavitele byly promptně schváleny Izraelitským spolkem i městským úřadem roku 1897, ale ještě dva roky trvalo, než se začalo se stavbou. Možnou příčinou byl nedostatek financí. Na stavbu přispěli nejen obyvatelé Čáslavi a okolí, ale i rodina Rotschildů ve Vídni. Stavební práce začaly 13. března 1899 a již 2.9.1899 se uskutečnila slavnostní kolaudace.

Čáslavská synagoga představuje stavbu vysoké architektonické úrovně a je chráněna jako kulturní památka České republiky.

Zjistit více

Jezuitská kolej s Galerií Středočeského kraje

Autorem projektu raně barokní budovy byl významný stavitel jezuitských budov, italský architekt narozený ve Vídni, Giovanni Domenico Orsi. Z částečně dochovaných plánů je patrné, že zvolil půdorys písmene E a současný půdorys ve tvaru písmene F je důsledkem toho, že projekt nebyl nikdy naplněn. Po Orsiho smrti v dostavbě pokračoval Carlo Lurago a kolej byla kompletně dokončena až v roce 1750.

Zjistit více

Synagoga a bývalá židovská škola

Kolínská synagoga je největší synagogou postavenou u nás do 18. století. Pokud nepočítáme Prahu, tak se jedná o nejstarší a nejcennější památku svého druhu v Čechách. Postavena byla na místě starší dřevěné modlitebny již na přelomu 14. a 15. století jak dokládá letopočet a nápis na pamětním kamenu vloženém do východního průčelí.

Zjistit více