Po stopách slavného běhu Dačického 12 - Turistická oblast KUTNOHORSKO KOLÍNSKO

Po stopách slavného běhu Dačického 12

Vychutnej si dvanáctku!

Dačického 12 je název piva, které se vařilo v Kutné Hoře a po němž se jmenuje dnes již tradiční závod na 12 kilometrů. Závod startuje již několik let od chrámu sv. Barbory a jezuitské koleje, ve které sídlí Galerie Středočeského kraje. 

Trasa měří 12 kilometrů a vede malebnou přírodou v okolí Kutné Hory. 


Information

Výlet můžete naplánovat jako trénink a celý ho uběhnout. Anebo se vydejte pomalým tempem a vychutnávejte si detaily, které během cesty uvidíte. 

Od chrámu sejdete středověkou uličkou Barborská a pak ještě níž až do "podhradí" a napojíte se na cestu podél říčky Bylanka, která vás zavede do Bylan. Území Bylan bylo nepřetržitě osídleno od pozdní doby kamenné (eneolitu) cca 4 000 let př. K., což dokládají četné archeologické nálezy. Z Bylan pak po panelce dojdete k pozdně gotickému kostelu Nejsvětější Trojice. A pak po loukách a polích až k Velkému rybníku. 

Od Velkého rybníku se zpět do Kutné Hory vrátíte romantickou cestou nazvanou "po mlýnech". O historii zaniklých mlýnů si můžete cestou přečíst na informačních tabulích. Krásnou část cesty tvoří také úsek po "Královské procházce", kde můžete zahlédnout ve skále vytesaný portrét Jaroslava Vrchlického a mezi stromy se vám pak naskytne pohled na chrám sv. Barbory. 

Můžete samozřejmě přijmout výzvu a prověřit svoji fyzičku s ostatními závodníky v den konání závodu Dačického 12. Letos je termín 13. srpna 2022 a registrovat se můžete zde

V předvečer se pak tradičně poběží běh pro Světlušku. Jde o úžasný zážitek, který si může vychutnat skutečně každý. Je to přibližně dvoukilometrový běh zhasnutou Kutnou Horou s čelovkami. Akce pokračuje koncertem (nejčastěji) na kapli Božího těla v bezprostřední blízkosti chrámu sv. Barbory. 

Organizátoři běhu i my z KUKO se na vás budeme těšit!

Trasa výletu

Obtížnost: střední
Vzdálenost: 12 km