Kutnohorsko Kolínsko Turistická Oblast

Dobrodružná výprava na zříceninu hradu Sion

Kutná Hora

Za husity, narovinu!

Jistě si pamatujete ze školy, že husité byli skvělí válečníci a vynálezci důmyslných zbraní. Možná ale nevíte, že byli také vynikající stavitelé. Přesvědčí vás o tom zřícenina hradu Sion, kde husité dokázali ideálně využít dané místo a vytvořit promyšlený obranný systém. Místní krajina je rovinatá a z hradu byl dobrý výhled, stál totiž na skalním výběžku. Přestože Zikmundova vojska hrad nakonec dobyla, určitě stojí i dnes za návštěvu. Stále jsou zde k vidění zbytky obvodového zdiva, příkopy a valy. A pokud chcete zažít historii naživo, nenechte si ujít rytířské hry, které se u zříceniny v průběhu roku pravidelně konají.

Tenhle výlet může mít několik variant a každá z nich vás seznámí se zbytky hradu Sion. My vás seznámíme s výletem, který vás povede okružní naučnou stezkou v délce 9,5 kilometru.

Naučná stezka začíná v Chlístovicích u autobusové zastávky a vede kolem kostela sv. Ondřeje. Pak pokračujte údolím říčky Vrchlice a vystoupejte pár metrů ke zřícenině hradu.

Poté co se nabažíte historie zříceniny a zahrajete si na jeho dobývání, tak sejděte strmým klesáním opět k Vrchlici. Cesta vede podél břehu a míjí lávku a stoupá vpravo. Poté vystoupejte k lesu a po jeho okraji pokračujte necelý kilometr. Lesem pak půjdete až k osadě Maxovna. Z Maxovny vás stezka dovede až k rybníku a památníku bitvy u Malešova. Od památníku vyjděte k železničnímu přejezdu a sejděte k mlýnu Rákosov. Od mlýna dojdete lesíkem až do malebné obce Malešov.

Dále cestou míjíte židovský hřbitov. Vystoupáte křivolakou asfaltkou ven z obce, kde se cesta mění na cestičku v poli, po 250 metrech dorazíte k silnici a čeká vás asi 700 metrů nudného úseku. Přijdete k obci Polánka, za značkou obce projděte mezi domy na červenou značku a sejděte na pěšinu, která vás dovede zpět k Vrchlici. Přejděte lávku a pokračujte širokou lesní cestou proti proudu. Ocitnete se v pěkném údolí a podél Vrchlice dojdete k lávce a zpět do Chlístovic, kde naučná stezka končí. V Chlístovicích si můžete ještě prohlédnout kopii šibenice, na které byl 9. 9. 1437 v Praze oběšen husitský hejtman Jan Roháč z Dubé.

Sion je zřícenina hradu, která se nachází jeden kilometr východně od obce Chlístovice, vzdálené zhruba 8 km jihozápadně od Kutné Hory. Vystavěn byl pravděpodobně v letech 1426–1427 husitským hejtmanem Janem Roháčem z Dubé, kterého zde po čtyřměsíčním obléhání v roce 1437 zajalo královské vojsko pod velením hofmistra Hynce Ptáčka z Pirkštejna. Po kapitulaci obránců byl hrad vypálen a přešel do vlastnictví římskoněmeckého císaře a českého krále Zikmunda Lucemburského. Svými fortifikačními prvky hrad náleží k předním výdobytkům husitského stavitelství, které stojí na počátku vývoje novověkých evropských opevňovacích systémů.

Dnes jsou zde k vidění zbytky obvodového zdiva, příkopy a valy. U zříceniny se v průběhu roku konají rytířské hry. V údolí pod zbytky hradu je k vidění pamětní deska s reliéfem Jana Roháče z Dubé. Deska zde byla osazena tajně za okupace (J. Vávra 1937) a navozuje tu atmosféru dávných časů, které měnily dějiny Čech.

Dobytý hrad už nebyl nikdy opraven. V roce 1870 nechal majitel panství zbořit poslední zbytky zdiva, aby se ruina nestala místem národních shromáždění Čechů. V letech 1962-1965 byl na hradě proveden archeologický průzkum.

Doporučujeme:

V Malešově se stavte na jedno nebo na dvě v Přátelském pivovaru Malešov. A dáte si tam i oběd nebo něco k pivu!

Ubytovat se můžete v Glamour kempu anebo hned vedle v Ubytování U Fraňků.

Trasa výletu

https://frame.mapy.cz/s/hajunudemu

Trasa výletu

► Obtížnost: Lehká

V blízkosti
najdete

Kostel sv. Ondřeje

Kutná Hora

Kostel sv. Jakuba

Kutná Hora

Poutní kostel sv. Anny

Kutná Hora

Kostel sv. Jana Nepomuckého

Kutná Hora

Zřícenina hradu Sion

Kutná Hora

Vlašský dvůr

Kutná Hora

Bývalý letohrádek Belveder

Kutná Hora

Výlety

Gastronomie

Ubytování

Objevte okolí

Památník tří odbojů (Mašínův statek)

V roce 2017 získala Zdeňka Mašínová zpět rodný statek otce Josefa Mašína. Následujícího roku vznikl zapsaný spolek, jehož cílem bylo nejen vytvoření Památníku tří odbojů, ale také uchování památky celé rodiny genmjr. Josefa Mašína. Stalo se tak z prostředků veřejné sbírky, do níž se zapojilo takřka tisíc přispěvatelů.

Zjistit více

Chrám sv. Barbory

Chrám svaté Barbory, klenot pozdní gotiky a jedna ze čtyř staveb katedrálního typu v Čechách, je spolu s katedrálou Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele a historickým centrem Kutné Hory zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.

Zjistit více

Čáslavská synagoga

Novodobá židovská obec ve městě Čáslav započala svou historii v polovině 19. století. Na jeho konci přišla pro čáslavské židovské obyvatele doba společenského a kulturního rozkvětu, která na přelomu století vyvrcholila stavbou nové synagogy na tehdejší Rudolfově třídě (dnešní Masarykově ulici čp. 111).

Obec tehdy oslovila významného vídeňského architekta Wilhelma Stiassniho, jenž se podílel i na stavbě Jubilejní synagogy v Praze v Jeruzalémské ulici. Ten pro Čáslav navrhl synagogu v maurském slohu, která měla nahradit starší modlitebnu doloženou od poloviny 19. století. Plány tohoto židovského stavitele byly promptně schváleny Izraelitským spolkem i městským úřadem roku 1897, ale ještě dva roky trvalo, než se začalo se stavbou. Možnou příčinou byl nedostatek financí. Na stavbu přispěli nejen obyvatelé Čáslavi a okolí, ale i rodina Rotschildů ve Vídni. Stavební práce začaly 13. března 1899 a již 2.9.1899 se uskutečnila slavnostní kolaudace.

Čáslavská synagoga představuje stavbu vysoké architektonické úrovně a je chráněna jako kulturní památka České republiky.

Zjistit více