Kutnohorsko Kolínsko Turistická Oblast

15. 06. 2024 00:00:00 

– 15. 06. 2024 00:00:00

A Day of Sound

Kutná Hora

V sobotu 15. června se v kutnohorské Galerii Středočeského kraje (GASK) uskuteční šestý ročník jedinečné hudební události A Day of Sound v režii hudebního skladatele Michala Rataje. Program je tradičně situován jak do vnitřních prostor bývalé jezuitské koleje, tak do přilehlých galerijních zahrad s působivým výhledem na chrám sv. Barbory. A Day Of Sound je dnem zvuku, v němž se postupně představí plejáda současných přístupů ke zvukové kompozici, pedagogice, performance, improvizaci, zvukové architektuře i empatické komunikaci. .

Na akci vystoupí Monty Adkins a.k.a. SKRIKA, Alessandro Bosetti, Sisa Fehér se svou skupinou Mammatus, František Hruška a jazzoví hudebníci Stratocluster, kteří návštěvníky provedou expozicí GASK. V průběhu celého festivalu budou moci posluchači spočinout ve zvukovém kině. V odpolední části A Day of Sound budou probíhat hudební dílny pro děti pod vedením skladatelky Darji Kukal Moiseevy. Na závěr celého dne zazní meditační kompozice zahraná na zvony jižní věže jezuitské koleje.

Jednou z tajuplných mocí hudby je vytvářet obrazy. Nemůžeme se jich dotknout, ale zpravidla zůstávají hluboko v naší mysli, představivosti, možná i snech. „A Day of Sound v letošním roce odkryje celou paletu takových obrazů, které budou zároveň zrcadlem toho nejzajímavějšího na scéně současné hudby, respektive akustických umění vůbec,“ říká dramaturg festivalu Michal Rataj.

Na začátku festivalu budou posluchači pozváni do zvukového kina. Obklopeni velkým množstvím reproduktorů budou mít možnost spočinout ve zvuku. Budou znít nejen elektronické skladby mistrů již nežijících, starších, ale i těch z nejmladší autorské generace. V kině budou mít zároveň premiéru nové prostorové kompozice studentů katedry skladby pražské HAMU, které byly vytvořeny právě pro tuto příležitost.

Během odpoledne budou mít účastníci festivalu možnost zapojit své děti do akustických workshopů, vedených hudební skladatelkou a pedagožkou Darjou Kukal Moiseevou. Během těchto zvukových dílen budou děti od 3 do 14 let za pomoci akustických, elektronických a interaktivních hudebních nástrojů prozkoumávat barvy jejich zvuku a taje hudební improvizace.

V galerijní expozici se mezitím uskuteční dvě po sobě jdoucí zvukové procházky. Špičkoví hudebníci současné jazzové a improvizační scény, sdružení pod názvem Stratocluster, provedou účastníky festivalu aktuálními výstavami. Návštěvníci budou mít možnost zažít chvíle, kdy se existující fyzické obrazy prostřednictvím hudebních impulzů proměňují v obrazy uvnitř naší mysli.

Při podvečerní cestě na hlavní pódium v galerijních zahradách se uskuteční zastávka v potemnělém refektáři bývalé jezuitské koleje, kde posluchače do svých zvukových pastí polapí František Hruška, ostravský skladatel a zvukový umělec nejmladší autorské generace.

Na venkovním pódiu v těsném sousedství chrámu sv. Barbory se budou návštěvníci festivalu nejprve proplétat všudypřítomným zvukovým slovníkem francouzského skladatele italského původu Alessandra Bosettiho. Jeho kompozice je vytvořená z několika tisíc nahrávek krátkých hlasových projevů lidí z celého světa, které autor pořizoval v průběhu několika let.

Součástí vstupenky na festival je vstup na aktuální výstavy v GASK. Vstupenky i program najdete po kliknutí zde.

Mapa

V blízkosti
najdete

Vlašský dvůr

Kutná Hora

Bývalý letohrádek Belveder

Kutná Hora

Sankturinovský dům a Galerie Felixe Jeneweina

Kutná Hora

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele

Kutná Hora

Kaple všech svatých s kostnicí

Kutná Hora

Jezuitská kolej s Galerií Středočeského kraje

Kutná Hora

Areál zámku a muzea Kačina

Kutná Hora

Výlety

Gastronomie

Ubytování

Objevte okolí