Kutnohorsko Kolínsko Turistická Oblast

Cyklovýlet za empírovým skvostem

Kutná Hora

Kolem do Kolo bistra v Kobylnici (nový jazykolam!)

Chcete spojit příjemné s užitečným?! Udělejte si výlet z Kutné Hory za empírovým skvostem ve Svatém Mikuláši. Ano, správně, ve Svatém Mikuláši najdete empírový zámek Kačina s historií spojenou s rodem Chotků, s bylinkovou zahrádkou a obklopený nádherným parkem.

Výlet zahájíme u městského nádraží v Kutné Hoře a vydáme se přes Kutnou Horu Sedlec a Malín až do Nových Dvorů, kde se napojíme na cyklotrasu 0128, která nás dovede do Svaté Kateřiny. Ze Svaté Kateřiny po cyklotrase 102 dojedeme až do Záboří nad Labem a odtud po silničce do Kobylnice.

A tady zpozorníme, protože nemůžeme minout bistro určené právě cyklistům pro jejich osvěžení a potěšení. Mluvíme samozřejmě o Kolo Bistru v Kobylnici. Zastavte určitě, dejte si jídlo nebo něco dobrého k pití.

Nebudeme nabádat…, ale na pípě mají vždycky pivko z nějaké řemeslného pivovaru nebo výbornou limonádu a možnost si odvézt nějako lokální pochutinu jako suvenýr.

Z Kobylnice jeďte přes Habrkovice, kde se nachází minizoo Ringelland. Pak přes Rohozec až do Svatého Mikuláše, kde najdete krásný park, bylinkovou zahrádku a hlavně empírový skvost v podobě zámku Kačina.

Zámek Kačina je jedna z nejvýznamnějších empírových staveb v Čechách. Tato stavba byla realizován podle plánů Ch. A. Schurichta pro hraběte Jana Rudolfa Chotka architektem Jiřím Fischerem. Zámek je obklopen přírodním parkem navrženým Nicolausem J. Jacquinem. Chotkové žili na Kačině až do roku 1911, kdy zemřel poslední z nich a zámek zdědil jeho synovec Quido Thun Hohenstein. Zámek mu byl v roce 1945 zkonfiskován.

Počátkem 50. let získalo zámek Muzeum českého venkova, pobočka Národního zemědělského muzea a postupně zde vybudovalo řadu expozic. Ty jsou pro svůj rozsah, více než 3 000 m2, rozděleny do tří samostatných prohlídkových okruhů. Od roku 2010 jsou otevřeny nové expozice, které informují o historii českého a moravského venkova a o historii stravování.

Po kávě v místní kavárně, která sídlí přímo v zámku Kačina můžete ještě před Novými Dvory odbočit směr Církvice a zajet se podívat na zdejší románský kostel sv. Jakuba.

Románská stavba kostela sv. Jakuba se nachází na návrší nad říčkou Klejnárkou uprostřed rozlehlé návsi obce Jakub (nyní část obce Církvice). Jde o stavbu z 12. století, která nemá v Čechách obdoby. Kostel má obdélnou loď s apsidálním závěrem a výrazně převýšenou věž na západním průčelí. Stavba je pozoruhodná zvláště svou jižní stranou, která je bohatě zdobena románskými plastikami. Tato výzdoba je nejrozsáhlejším zachovalým souborem románské plastiky u nás.

Z Církvic zamiřte přes Neškaredice a Karlov zpět do Kutné Hory k městskému nádraží, kde jste svou cestu započali.

Nezapomeňte, že jste v Kutné Hoře a rozhodně stojí za návštěvu historické centrum, chrám sv. Barbory i památky v Sedlci.

Doporučujeme:

Památky v Kutné Hoře Sedlec (UNESCO)

Kolo Bistro

Ringelland v Habrkovicích

Zámek Kačina

Kostel sv. Jakuba v Jakubu (Církvice)

Trasa výletu

https://frame.mapy.cz/s/jurohupasa

Trasa výletu

► Obtížnost: Lehká

V blízkosti
najdete

Vlašský dvůr

Kutná Hora

Bývalý letohrádek Belveder

Kutná Hora

Sankturinovský dům a Galerie Felixe Jeneweina

Kutná Hora

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele

Kutná Hora

Kaple všech svatých s kostnicí

Kutná Hora

Jezuitská kolej s Galerií Středočeského kraje

Kutná Hora

Areál zámku a muzea Kačina

Kutná Hora

Výlety

Gastronomie

Ubytování

Objevte okolí

Čáslavská synagoga

Novodobá židovská obec ve městě Čáslav započala svou historii v polovině 19. století. Na jeho konci přišla pro čáslavské židovské obyvatele doba společenského a kulturního rozkvětu, která na přelomu století vyvrcholila stavbou nové synagogy na tehdejší Rudolfově třídě (dnešní Masarykově ulici čp. 111).

Obec tehdy oslovila významného vídeňského architekta Wilhelma Stiassniho, jenž se podílel i na stavbě Jubilejní synagogy v Praze v Jeruzalémské ulici. Ten pro Čáslav navrhl synagogu v maurském slohu, která měla nahradit starší modlitebnu doloženou od poloviny 19. století. Plány tohoto židovského stavitele byly promptně schváleny Izraelitským spolkem i městským úřadem roku 1897, ale ještě dva roky trvalo, než se začalo se stavbou. Možnou příčinou byl nedostatek financí. Na stavbu přispěli nejen obyvatelé Čáslavi a okolí, ale i rodina Rotschildů ve Vídni. Stavební práce začaly 13. března 1899 a již 2.9.1899 se uskutečnila slavnostní kolaudace.

Čáslavská synagoga představuje stavbu vysoké architektonické úrovně a je chráněna jako kulturní památka České republiky.

Zjistit více

Synagoga a bývalá židovská škola

Kolínská synagoga je největší synagogou postavenou u nás do 18. století. Pokud nepočítáme Prahu, tak se jedná o nejstarší a nejcennější památku svého druhu v Čechách. Postavena byla na místě starší dřevěné modlitebny již na přelomu 14. a 15. století jak dokládá letopočet a nápis na pamětním kamenu vloženém do východního průčelí.

Zjistit více

Jezuitská kolej s Galerií Středočeského kraje

Autorem projektu raně barokní budovy byl významný stavitel jezuitských budov, italský architekt narozený ve Vídni, Giovanni Domenico Orsi. Z částečně dochovaných plánů je patrné, že zvolil půdorys písmene E a současný půdorys ve tvaru písmene F je důsledkem toho, že projekt nebyl nikdy naplněn. Po Orsiho smrti v dostavbě pokračoval Carlo Lurago a kolej byla kompletně dokončena až v roce 1750.

Zjistit více