Cyklovýlet za empírovým skvostem  - Turistická oblast KUTNOHORSKO KOLÍNSKO

Cyklovýlet za empírovým skvostem

Kolem do Kolo bistra v Kobylnici (nový jazykolam!)

Chcete spojit příjemné s užitečným?! Udělejte si výlet z Kutné Hory za empírovým skvostem ve Svatém Mikuláši. Ano, správně, ve Svatém Mikuláši najdete empírový zámek Kačina s historií spojenou s rodem Chotků, s bylinkovou zahrádkou a obklopený nádherným parkem. 


Pěšky
S kočárkem
Na kole

Informace

Výlet zahájíme u městského nádraží v Kutné Hoře a vydáme se přes Kutnou Horu Sedlec a Malín až do Nových Dvorů, kde se napojíme na cyklotrasu 0128, která nás dovede do Svaté Kateřiny. Ze Svaté Kateřiny po cyklotrase 102 dojedeme až do Záboří nad Labem a odtud po silničce do Kobylnice. 

A tady zpozorníme, protože nemůžeme minout bistro určené právě cyklistům pro jejich osvěžení a potěšení. Mluvíme samozřejmě o Kolo Bistru v Kobylnici. Zastavte určitě, dejte si jídlo nebo něco dobrého k pití.  

Nebudeme nabádat..., ale na pípě mají vždycky pivko z nějaké řemeslného pivovaru nebo výbornou limonádu a možnost si odvézt nějako lokální pochutinu jako suvenýr. 

Z Kobylnice jeďte přes Habrkovice, kde se nachází minizoo Ringelland. Pak přes Rohozec až do Svatého Mikuláše, kde najdete krásný park, bylinkovou zahrádku a hlavně empírový skvost v podobě zámku Kačina.

Zámek Kačina je jedna z nejvýznamnějších empírových staveb v Čechách. Tato stavba byla realizován podle plánů Ch. A. Schurichta pro hraběte Jana Rudolfa Chotka architektem Jiřím Fischerem. Zámek je obklopen přírodním parkem navrženým Nicolausem J. Jacquinem. Chotkové žili na Kačině až do roku 1911, kdy zemřel poslední z nich a zámek zdědil jeho synovec Quido Thun Hohenstein. Zámek mu byl v roce 1945 zkonfiskován.

Počátkem 50. let získalo zámek Muzeum českého venkova, pobočka Národního zemědělského muzea a postupně zde vybudovalo řadu expozic. Ty jsou pro svůj rozsah, více než 3 000 m2, rozděleny do tří samostatných prohlídkových okruhů. Od roku 2010 jsou otevřeny nové expozice, které informují o historii českého a moravského venkova a o historii stravování.

Po kávě v místní kavárně, která sídlí přímo v zámku Kačina můžete ještě před Novými Dvory odbočit směr Církvice a zajet se podívat na zdejší románský kostel sv. Jakuba. 

Románská stavba kostela sv. Jakuba se nachází na návrší nad říčkou Klejnárkou uprostřed rozlehlé návsi obce Jakub (nyní část obce Církvice). Jde o stavbu z 12. století, která nemá v Čechách obdoby. Kostel má obdélnou loď s apsidálním závěrem a výrazně převýšenou věž na západním průčelí. Stavba je pozoruhodná zvláště svou jižní stranou, která je bohatě zdobena románskými plastikami. Tato výzdoba je nejrozsáhlejším zachovalým souborem románské plastiky u nás.

Z Církvic zamiřte přes Neškaredice a Karlov zpět do Kutné Hory k městskému nádraží, kde jste svou cestu započali. 

Nezapomeňte, že jste v Kutné Hoře a rozhodně stojí za návštěvu historické centrum, chrám sv. Barbory i památky v Sedlci.

Doporučujeme: 

Památky v Kutné Hoře Sedlec (UNESCO)

Kolo Bistro

Ringelland v Habrkovicích

Zámek Kačina

Kostel sv. Jakuba v Jakubu (Církvice)

Trasa výletu

Obtížnost: střední
Vzdálenost: 34,5 km