Cyklovýlet k zeměměřické věži - Turistická oblast KUTNOHORSKO KOLÍNSKO

Cyklovýlet k zeměměřické věži

Daleko, široko i vysoko!

Tenhle cyklovýlet vás nezklame, a to nemusíte být zeměměřič ani radioamatér. Pojeďte s námi na vyjížďku z královského města Kutná Hora až na vrch Vysoká. Tam stojí hned tři pozoruhodné stavby.

První stavbou, kterou nechal na vrchu Vysoká v letech 1696–97 postavit majitel malešovského panství František Antonín Špork (* 9. 3. 1662 – † 30. 3. 1738), je barokní letohrádek s kaplí sv. Jana Křtitele zvaný Belveder. 

Druhou stavbou je zeměměřická betonová věž šestibokého půdorysu vysoká 16 metrů, postavená kolem roku 1937 v průběhu budování Astronomicko-geodetické sítě (AGS). Jedná se o jednu z devíti podobných věží, které na našem území tehdy vznikly (další byly postaveny na Melechově u Ledče nad Sázavou, Vysokém Kamýku u Písku, Mezivratech u Votic, Koňském Vrchu u Záhořan, v Ládví v Praze, na Pecném u Ondřejova, Studeném Vrchu u Hostomic a na Svidníku u Obrataně).

A konečně třetí a nejmladší stavbou je rozhledna, která je z roku 2001. Rozhledna byla postavená dle projektu Ing. Josefa Bárty z Českých Budějovic na nejvyšším kopci středního Polabí, Vysoké, ve výšce 471 m. n. m. Rozhledna je vysoká 35 metrů a slouží zároveň jako telekomunikační věž. Zajímavostí je skutečnost, že se stavbou rozhledny se na Vysoké počítalo již v roce 1894, ale tehdy nebyly získány potřebné finanční prostředky.


Pěšky
S kočárkem
Na kole

Informace

Vyjížďku zahájíme v centru Kutné Hory (do mapy jsme vyznačili jako start městské nádraží Kutná Hora) a dojedeme ke Královské cestě, ze které je nádherný výhled na panorama Kutné Hory. Po značené cyklotrase 1 dojedeme až ke kostelu Nejsvětější Trojice a dál až k pramenu sv. Vojtěcha do Bylan. Mezi obcí Bylany a Nová Lhota (souřadnice 49.9386622N, 15.2352411E) odbočíme z cyklostezky směr Mezholezy a následně si vyšlápneme Mezholezkou alejí na vrch Vysoká do 471 m. n. m. 

Mineme křížek, projedeme kolem rozhledny a dostaneme se až k zeměměřičské věži a zbytkům letohrádku Belveder

Z vrchu sjíždíme směr Miskovice a napojíme se na zelenou turistickou značku do Miskovic. V Miskovicích můžeme zvolit několik cest, kterými se vrátíme do Kutné Hory. Nám se líbí jet asfaltkou podél fotbalového hřiště a napojit se na cyklotrasu 106, která vás kolem sochy Bezhlavého Jána dovede zpět do Kutné Hory. 

Pokud ale chcete zastavit a občerstvit se, tak doporučujeme dojet z Miskovic do Přítok. Tam můžete zastavit na výbornou kávu a dezert v Kávy Pitel anebo u hlavní silnice zastavte v Restauraci Přítoky na obědové menu!

Doporučujeme: 

Kávy Pitel - čerstvě pražená káva ze středověké tvrze

Restaurace V Ruthardce - píívo a výborné jídlo se super obsluhou

Restaurace a Café Dačický - káva, zákusek, prosecco anebo něco ze staročeské kuchyně?!

Apartmány Dačický - luxusní, designové, dokonalé apartmány v centru města

Hotel U Kata - wellness, ubytování i restaurace v jednom!

Hotel Mědínek - ubytování v centru města zapsaného na seznamu UNESCO

Trasa výletu

Obtížnost: střední
Vzdálenost: 19 km