Kutnohorsko Kolínsko Turistická Oblast

Vinné sklepy Kutná Hora

Kutná Hora

Rodinné vinařství založil v roce 2002 pan Stanislav Rudolfský. V roce 2005 převzal řízení společnosti jeho syn Lukáš, který ji řídí dodnes. Společnými silami se pustili do obnovování zašlé slávy pěstování révy vinné na Kutnohorsku, jehož tradice sahá do 12. století.

Legenda o nálezu stříbra v Kutné Hoře hovoří o mnichu Dominikovi, který zakopl o stříbrný prut při práci ve vinici. Historie těžby stříbra a vína je tedy spolu těsně spjatá. Nejvýznamnější odrůdou této oblasti je Rulandské modré, které zde rozšířil císař Karel IV. Této odrůdě se zde i po staletích stále dobře daří a stala se vlajkovou lodí vinařství.

Pinot Noir je pěstováno na všech viničních tratích, z nichž nejkrásnější je Vinice Pod Barborou. Ta tvoří spolu s Chrámem svaté Barbory a Jezuitskou kolejí jednu z dominant historického centra města a stala se součástí nejfotografovanějšího zátiší v Kutné Hoře. Špičkové Pinoty dává také Vinice U všech svatých, kde se sklízí hrozny z více než 40 let starého vinohradu. Vinařství hospodaří na 80 hektarech půdy, z nichž vinice tvoří více než 40 hektarů. Jde tedy o druhé největší vinařství v Čechách. Zbylou půdu tvoří pastviny pro ovce, sady a pole. Dlouhodobým cílem je tvořit soběstačný statek s ekologickými produkty v nejvyšší kvalitě. Vinařství má certifikaci BIO a od roku 2014 je to jediné vinařství v ČR a na Slovensku certifikováno prestižní známkou biodynamického zemědělství DEMETER. Pracovní operace se ve vinařství podřizují fázím měsíce, tak jako to dělali naši předci. Mimo zemědělské aktivity se věnují také rozvoji regionu. Spolupořádají Dožínky a vinobraní na zámku Kačina, nejvýznamnější akci v kraji, Svatomartinské hody, Gastrofestival v Kutné Hoře, který si bere za cíl stát se jednou z největších akcí zaměřenou na biopotraviny v ČR a mnoho dalších.

Vinařství sídlí v nádherných prostorách kláštera svaté Voršily v Kutné Hoře. Nachází se v něm nejen vinotéka, ale především dvě degustační místnosti pro pořádání ochutnávek pro menší i velké skupiny.

Mapa

V blízkosti
najdete

Vlašský dvůr

Kutná Hora

Bývalý letohrádek Belveder

Kutná Hora

Sankturinovský dům a Galerie Felixe Jeneweina

Kutná Hora

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele

Kutná Hora

Kaple všech svatých s kostnicí

Kutná Hora

Jezuitská kolej s Galerií Středočeského kraje

Kutná Hora

Areál zámku a muzea Kačina

Kutná Hora

Výlety

Gastronomie

Ubytování

Objevte okolí

Sankturinovský dům a Galerie Felixe Jeneweina

Impozantní palác s barokní fasádou, který tvoří dominantu Palackého náměstí, pamatuje nejdávnější počátky města. Archeologické nálezy dokládají, že v závěru 13. století zde stál věžový dům, jehož gotická věž sloužila k bydlení, ale také k obranným účelům, neboť v areálu domu se nacházel výrobní objekt, kde se zřejmě hutnilo stříbro. Později byly k tomuto „základu“ připojeny ještě další objekty.

Zjistit více

Vlašský dvůr

Vlašský dvůr býval právem nazýván „klenotem“ koruny českých panovníků a jeho půvab a šarm přetrval do dnešních dnů. Vlašský dvůr je bývalá královská mincovna a královský palác, národní kulturní památka celoevropského významu, s tisíciletou historií.

Zjistit více

Starý židovský hřbitov

Starý židovský hřbitov, rozkládající se mezi ulicemi Kmochovou a Sluneční, skrývá přibližně na 1 ha přes dva a půl tisíce náhrobků. Pohřbívalo se zde až do roku 1887. Po starém židovském hřbitově v Praze je kolínský starý židovský hřbitov druhou nejvýznamnější památkou svého druhu v Čechách.

Zjistit více