Kutnohorsko Kolínsko Turistická Oblast

30. 05. 2024 00:00:00 

– 31. 12. 2025 00:00:00

Fotografie Jaromíra Funkeho

Bartolomějské návrší – 

Kolín

Na Bartolomějském návrší v Kolíně, v horním patře zvonice v bývalém bytě hlásného, je nově instalována výstava fotografií Jaromíra Funkeho z cyklu „Chrám sv. Bartoloměje v Kolíně“.

Přestože motiv chrámu sv. Bartoloměje v Kolíně se ve Funkeho fotografiích objevil již na počátku 20. let 20. století, vlastní cyklus fotografií chrámu vznikl až v roce 1942, a to na objednávku Městského úřadu v Kolíně. Fotografický cyklus zahrnuje jak celkové pohledy na chrám, tak některé významné architektonické detaily (např. tympanon, opěrné pilíře) a průhledy do interiéru. Nechybí ani detaily vnitřní výzdoby a mobiliáře.

Dnes jsou fotografie součástí sbírkového fondu Regionálního muzea v Kolíně, které fotografie laskavě zapůjčilo k reprodukci.

Příští rok, v roce 2025, si budeme připomínat 80 let od úmrtí slavného fotografa. Výstava je tak první vlaštovkou k připomínce tohoto výročí.

Výstavu můžete navštívit během otevírací doby objektu zvonice, prohlídky jsou možné pouze s průvodcem a začínají vždy v (9h ve všední dny), 10h, 11h, 13h, 14h, 15h a 16 hodin.
Prodej vstupenek v pokladně Regionálního muzea v Kolíně v Červinkovském domě, Brandlova 27
(naproti chrámu sv. Bartoloměje).

Mapa

V blízkosti
najdete

Památník tří odbojů (Mašínův statek)

Kolín

Rozhledna Vodárna

Kolín

Věž Práchovna

Kolín

Synagoga a bývalá židovská škola

Kolín

Starý židovský hřbitov

Kolín

Bartolomějské návrší

Kolín

Výlety

Gastronomie

Ubytování

Objevte okolí

Kostel sv. Štěpána se zvonicí

Již sedm a půl století je chrám sv. Štěpána Prvomučedníka v Kouřimi architektonickou i duchovní dominantou města.

Zjistit více

Čáslavská synagoga

Novodobá židovská obec ve městě Čáslav započala svou historii v polovině 19. století. Na jeho konci přišla pro čáslavské židovské obyvatele doba společenského a kulturního rozkvětu, která na přelomu století vyvrcholila stavbou nové synagogy na tehdejší Rudolfově třídě (dnešní Masarykově ulici čp. 111).

Obec tehdy oslovila významného vídeňského architekta Wilhelma Stiassniho, jenž se podílel i na stavbě Jubilejní synagogy v Praze v Jeruzalémské ulici. Ten pro Čáslav navrhl synagogu v maurském slohu, která měla nahradit starší modlitebnu doloženou od poloviny 19. století. Plány tohoto židovského stavitele byly promptně schváleny Izraelitským spolkem i městským úřadem roku 1897, ale ještě dva roky trvalo, než se začalo se stavbou. Možnou příčinou byl nedostatek financí. Na stavbu přispěli nejen obyvatelé Čáslavi a okolí, ale i rodina Rotschildů ve Vídni. Stavební práce začaly 13. března 1899 a již 2.9.1899 se uskutečnila slavnostní kolaudace.

Čáslavská synagoga představuje stavbu vysoké architektonické úrovně a je chráněna jako kulturní památka České republiky.

Zjistit více

Otakarova bašta

Součástí opevnění v Čáslavi je raně gotická válcová věž zvaná Otakarova bašta, která slouží jako vyhlídková věž pro turisty.

Zjistit více