Kutnohorsko Kolínsko Turistická Oblast

09. 08. 2025 10:00:00 

– 09. 08. 2025 18:00:00

Historické slavnosti v Kolíně

Kmochův ostrov – 

Kolín

Skupina historického šermu a dobové hudby Páni z Kolína pořádá již 13. ročník historické slavnosti v příjemném prostředí kolínského Kmochova ostrova. Akce s celodenním programem na dvou scénách tohoto lesoparku na Labi je tematicky zaměřena k 80. výročí konce II. světové války.

Akce s názvem Neklidná léta 1938 -1945 se koná v sobotu 9. srpna 2025.

Hlavní programovou scénou slavností bude již tradičně amfiteátr ostrova, kde zazní písně Voskovce a Wericha z 30. let, ale i staropražské písničky a kozácké písně a dumy. Přítomní se mohou těšit i na dobové tance. Specialitou programu bude „tanková bitva“ – simulovaná vojenská operace, ve které se na ploše 10×10 m představí velké, dálkově řízené modely vojenské techniky vyrobené v měřítku 1:6.

Dále zde vyroste stylový vojenský tábor z II. světové války, vystavena bude historická vojenská technika, nákladní i osobní auta, motorky a kola. Nebude chybět ani tržiště, naučné panely s tématikou módy, zbraní, uniforem atd. z daného období, prodejní výstava replik bankovek a mnoho dalšího.

Na své si přijdou zejména příznivci „military“, nudit se však nebudou ani zájemci o společenský život a kulturu 30 – 40. let. Kmochův ostrov zaplní více jak sto kostýmovaných a uniformovaných postav, atmosféru posílí dobové rekvizity a kulisy v pozadí se ponese hudba ze starých gramodesek.

Zájemci najdou i výstavu osobních věcí a uniforem vojáků či armyshop. Panely naučné stezky pro děti budou tentokrát věnované i dětem ve II. světové válce, či tomu, co vojáci za války jedli, jak velký žold dostávali vojáci obou bojujících stran a co se za to dalo v té době pořídit.

Návštěvníci si jistě nenechají ujít ani dvě komentované bojové ukázky. První připomene obsazení naší republiky v roce 1938 a druhá ústupové boje z května 1945. Těchto ukázek se zúčastní okolo stovky členů Klubů vojenské historie. Příchuť skutečnosti malým návštěvníkům jistě obohatí i možnost posbírat si po ukázce a odnést si vystřílené nábojnice z expanzních zbraní.

Více informací najdete na facebookové události této akce.

Mapa

V blízkosti
najdete

Památník tří odbojů (Mašínův statek)

Kolín

Rozhledna Vodárna

Kolín

Věž Práchovna

Kolín

Synagoga a bývalá židovská škola

Kolín

Starý židovský hřbitov

Kolín

Bartolomějské návrší

Kolín

Výlety

Gastronomie

Ubytování

Objevte okolí

Bývalý letohrádek Belveder

Na vrchu Vysoká nechal v letech 1696–97 postavit majitel malešovského panství František Antonín Špork (* 9. 3. 1662 – † 30. 3. 1738) barokní zámek (letohrádek) s kaplí sv. Jana Křtitele zvaný Belveder, pravděpodobně podle plánů architekta Giovanny Battisty Alliprandiho. Peníze na stavbu (jednalo se o 1400 dukátů = 5 600 zlatých) získal hrabě František Antonín Špork za velmi pikantních okolností. Během léčení v Karlových Varech je totiž vyhrál v kartách na saském kurfiřtu Fridrichu Augustovi I., pozdějším polském králi a velkoknížeti litevském. Hrabě František. Antonín Špork na Vysoké příležitostně pobýval pouze dva roky.

Zjistit více

Kostel sv. Jakuba

Kostel sv. Jakuba – označovaný jako románská perla – byl postaven mezi lety 1148-1156. Jedná se o tradiční románskou podélnou jednolodní stavbu, označovanou také jako kostel panský či tribunový. Rozsahem dochování původních románských konstrukcí, vysokou uměleckou úrovní a výtvarně bohatým exteriérem se řadí mezi nejvýznamnější románské sakrální stavby na území Čech.

Zjistit více

Kamenný dům

Kamenný dům je postaven na předhusitských základech a v dnešní době patří mezi nejvýznamnější památky pozdně gotické architektury v Evropě. Kamenný dům je zároveň součástí městské památkové rezervace zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO. Dům patřil měšťanovi Prokopovi Kroupovi, který byl roku 1499 povýšen do šlechtického stavu.

Bohatě zdobený kamenný štít domu je prací mistra Brikcího Gauskeho z Vratislavi. Roku 1839 byl dům upraven a v letech 1900-1902 regotizován architektem Láblerem. Při obnově byla například doplněna socha Madony od profesora J. Kastnera.

Zjistit více