Kutnohorsko Kolínsko Turistická Oblast

Cyklovýlet za historií bitvy u Kolína

Kolín

„Kolem“ bitvy u Kolína

U Kolína se lidé potkávali, ale také bojovali. My pro vás máme tip na mírumilovný a pohodový celodenní cyklovýlet. Ideální start trasy je v Kolíně u rozhledny Vodárna. Z této věže dohlédnete nejenom na celou trasu výletu, ale za hezkého počasí můžete vidět až na vzdálené Krkonoše, a to je jen začátek!

Cesta vede přes Štítary k památníku bitvy u Kolína na Křečhoři. Odtud se vám naskýtá překrásný panoramatický pohled na celé Polabí.

Pak můžete pokračovat přes Kamhajek a Vítězov až na vrch Bedřichov, odkud pruský král Bedřich II. řídil svoje vojsko. Z rozhledny Bedřichova vyhlídka je možné shlédnout celé tehdejší bojiště.

Z Bedřichova sjedete do Nové Vsi, přejedete železniční trať Kolín-Praha a pokračujete po udržované polní cestě na Klavary.

Pokud máte chuť a čas, tak doporučujeme ještě malou odbočku do Lomu u Nové Vsi I. Turistická cesta z Klavar vás zavede pohodlně zpět do Kolína.

Doporučujeme: 

Hotel Theresia – ubytování a obědové menu!

Penzion Pod Věží – romantický penzion s láskou k cyklistům

Kavárna Tradice – kávička a výborný zákusek nebo sendivč

Květinárna (kavárna) – víno, kávu nebo květinu?

Rozhledna Vodárna – pohled až do Krkonoš!

O bitvě u Kolíně a památníku památníku bitvy u Křečhoře je zajímavé povídání na webových stránkách cesty a památky.

Informace o vrchu Bedřichov a rozhledně v Nové Vsi I hledejte zde.

Přírodní památka Lom u Nové Vsi I je zdokumentována třeba tady.

Trasa výletu

https://frame.mapy.cz/s/gekuconozo

Trasa výletu

► Obtížnost: Střední

► Vzdálenost: 18 km

V blízkosti
najdete

Rozhledna Vodárna

Kolín

Věž Práchovna

Kolín

Synagoga a bývalá židovská škola

Kolín

Starý židovský hřbitov

Kolín

Bartolomějské návrší

Kolín

Výlety

Gastronomie

Ubytování

Objevte okolí

Areál zámku a muzea Kačina

Zámek Kačina patří mezi nejvýznamnější stavby empírové architektury v České republice. Je to příklad klasicistní nebo-li empírové architektury a vystavěn je v naprosto čistém stylu. Od dob svého vzniku nedoznal zámek žádných architektonických změn.

V areálu zámku sídlí Národní zemědělské muzeum, které je prezentováno expozicí „Království včel“, „Příběh dřeva“ nebo „Modely lidových staveb“.

Zjistit více

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele

Unikátní památka UNESCO – katedrála Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele v Sedlci u Kutné Hory je konventním chrámem bývalého nejstaršího cisterciáckého opatství v Čechách. Spolu se sedleckou kostnicí tvoří tento chrám ucelený komplex nejstarší části Kutné Hory. Katedrála byla vystavěna mezi lety 1290 – 1320 a kombinuje severofrancouzskou gotickou katedrální architekturu s německými prvky.

Zjistit více

Hrádek – České muzeum stříbra a středověký důl

První zmínky o Hrádku, tehdy ještě v podobě opevněné dřevěné tvrze, pocházejí již z roku 1312. Z této tvrze ji na hrádek – vrcholně gotické sídlo, nechal přestavět kutnohorský královský rychtář Václav z Donína v letech 1400 – 1420.

Zjistit více