Kutnohorsko Kolínsko Turistická Oblast

02. 03. 2025 00:00:00 

– 06. 01. 2026 00:00:00

Český rok na vsi

Muzeum lidových staveb – 

Kouřim

V Muzeu lidových staveb v Kouřimi zažijete každoročně tradice a zvyky naživo. Ve skanzenu připravují akce, které se vztahují k tradičním venkovských zvykům, oslavám a svátkům.

V letošním roce již proběhla Tříkrálová koleda a Zima na vsi, Smrtná neděle, Bílá sobota a naposledy 20. dubna to byla akce na téma Boží hod velikonoční.

A další akce nás čekají již brzo.

8.6. Letnice
27.6. Svatojánská noc
12.7. Léto na vsi
16.8. Dožínky
27.9. Podzim na vsi
19.10. Svatohavelské posvícení
6.12. Svatomikulášská obchůzka
21.12. Adventní neděle
6.1.Tříkrálová koleda

Všechny akce jsou v detailu popsány na webových stránkách skanzenu. Na všechny akce se platí vstupné, jehož výši se dozvíte také na webových stránkách.

Mapa

V blízkosti
najdete

Zámek v Kostelci nad Černými lesy

Kouřim

Kostel sv. Štěpána se zvonicí

Kouřim

Muzeum lidových staveb

Kouřim

Výlety

Gastronomie

Ubytování

Objevte okolí

Vlašský dvůr

Vlašský dvůr býval právem nazýván „klenotem“ koruny českých panovníků a jeho půvab a šarm přetrval do dnešních dnů. Vlašský dvůr je bývalá královská mincovna a královský palác, národní kulturní památka celoevropského významu, s tisíciletou historií.

Zjistit více

Bartolomějské návrší

Děkanský chrám sv. Bartoloměje je dominantou a nejcennější památkou Kolína. Raně gotický chrám byl založen v polovině 13. století. Jeho výstavba probíhala v několika etapách na objednávku krále Přemysla Otakara II. a jeho následovníků až do počátku 14. století.

Unikátní je celý areál tzv. chrámového návrší, který prošel v letech 2018 – 2020 rozsáhlou revitalizací. Najdete zde zejména kostnici s bohatou ornamentální výzdobou či budovu bývalé farní školy s interaktivní expozicí. Zvonice ukrývá chrámový poklad i lapidárium a poskytuje vyhlídku na centrum města, zelené parkány zvou k procházce a relaxaci u bylinkové zahrádky či v rozariu.

Zjistit více

Bývalý letohrádek Belveder

Na vrchu Vysoká nechal v letech 1696–97 postavit majitel malešovského panství František Antonín Špork (* 9. 3. 1662 – † 30. 3. 1738) barokní zámek (letohrádek) s kaplí sv. Jana Křtitele zvaný Belveder, pravděpodobně podle plánů architekta Giovanny Battisty Alliprandiho. Peníze na stavbu (jednalo se o 1400 dukátů = 5 600 zlatých) získal hrabě František Antonín Špork za velmi pikantních okolností. Během léčení v Karlových Varech je totiž vyhrál v kartách na saském kurfiřtu Fridrichu Augustovi I., pozdějším polském králi a velkoknížeti litevském. Hrabě František. Antonín Špork na Vysoké příležitostně pobýval pouze dva roky.

Zjistit více