Kutnohorsko Kolínsko Turistická Oblast

Vlčím dolem z Kouřimi do Zásmuk

Kouřim

S bratrem Lechem a jeho věrnými

Cesta je dlouhá jen necelých 9 km, ale žádný strach – rozhodně se nebudete nudit! Po cestě vás čekají unikátní zvony zavěšené obráceně, tajemný Lechův kámen, barokní mosty a další zajímavosti mezi Kouřimí a Zásmuky.

Výlet začíná na náměstí v Kouřimi, kam se pohodlně dostanete vlakem od Peček, autobusem nebo autem. Kouřim patří k nejstarším městům v Čechách a její náměstí je obklopeno mnoha historickými památkami. Dominantou je kostel sv. Štěpána ze 13. století, v jehož zdech archeologové objevili i starší románské prvky. Uvnitř se nachází pozoruhodná krypta sv. Kateřiny s gotickými freskami. Kostel je přístupný jen v určité dny, proto doporučujeme zjistit otevírací dobu předem.

Hned vedle stojí gotická zvonice z roku 1525, proslulá svými zvony zavěšenými obráceně – tedy srdcem vzhůru. Tento systém umožňuje specifický způsob zvonění, který je v Čechách naprostou raritou.

Než se vydáte na cestu, můžete si projít středověké opevnění města s Pražskou bránou nebo navštívit Muzeum lidových staveb (skanzen), kde se během roku konají různé tematické akce o životě našich předků.

Z města se vydáte po modré turistické značce proti proudu říčky Kouřimky, která se o pár kilometrů dál mění na Vavřinecký potok. Ten je známý hlavně mezi vodáky – každý říjen se zde koná populární Splutí Vavřineckého potoka, jedna z největších vodáckých akcí v Česku.

Trasa vede po Naučné stezce Zásmuky – Kouřim, která vás provede krásnou krajinou. Po třech kilometrech dorazíte do Toušic, kde se nacházela tvrz rodu Trmalů, dnes však její existenci připomínají jen nepatrné terénní vlny.

Za Toušicemi na vás čeká zachovalý barokní kamenný most, jehož čtyři oblouky se klene přes říčku a pod ním se voda žene přes balvanovité kaskády. Podél toku pokračujete do Vlčího dolu, kouzelného zákoutí obklopeného lesy. Na jeho konci najdete další barokní most, u něhož stojí zbytky mlýna a hájovna.

Zde se modrá značka setkává se žlutou, po které vystoupáte do Zásmuk. Do města vstoupíte kolem bývalé zámecké bažantnice, založené ve 2. polovině 17. století. Rostou v ní starobylé duby a buky, protéká jí potok Špandava a přes něj vedou malebné kamenné mostky.

Historie Zásmuk sahá minimálně do 13. století. Nejvýraznější památkou je renesanční zámek, který získal svou podobu především díky rodu Šternberků. Zajímavostí v zámecké zahradě je barokní pavilon, jehož interiér byl kdysi upraven ve stylu umělé krápníkové jeskyně (grotty). Dnes je bohužel ve špatném stavu.

Ani samotný zámek neměl jednoduchý osud – po roce 1948 ho zabrala armáda a v roce 1982 jej poškodil rozsáhlý požár. Po restituci se vrátil zpět rodu Šternberků, kteří postupně obnovují jeho krásu. Během letní sezóny je možné navštívit část opravených interiérů.

Na náměstí stojí kostel Nanebevzetí Panny Marie, který ve své historii vystřídal několik podob. Původní románská stavba byla přestavěna v baroku a později zbořena. Na jejím místě vyrostl v roce 1903 novorománský kostel, v jehož podkruchtí se nacházejí náhrobky významných majitelů Zásmuk.

Významnou památkou je také františkánský klášter a kostel sv. Františka Serafínského. Klášter založili Šternberkové koncem 17. století a původně sloužil františkánům, kteří ho ale museli v roce 1950 opustit. Po roce 1992 se řád vrátil, ale obnova komplexu probíhá velmi pomalu. V kostele se nachází gotický náhrobek Jaroslava ze Šternberka, legendárního vítěze nad Tatary v roce 1241.

Ze Zásmuk se můžete vrátit zpět do Kouřimi autobusem, nebo pokračovat dále směrem na Bečváry či Český Brod, odkud jede vlak.

Doporučujeme:

Tenhle výlet není dostatečně podpořený občerstvovacími zastávkami. Je tedy jasné, že bude důležité vzít s sebou vodu a malou svačinu. Hned na startu v Kouřimi najdete na Mírovém náměstí restauraci a kavárnu Jenom tak. V Zásmukách můžete najít Hospodu u Kozy.

Trasa výletu

https://frame.mapy.cz/s/husudejora

Trasa výletu

► Obtížnost: Lehká

V blízkosti
najdete

Zámek v Kostelci nad Černými lesy

Kouřim

Kostel sv. Štěpána se zvonicí

Kouřim

Muzeum lidových staveb

Kouřim

Výlety

Gastronomie

Ubytování

Objevte okolí

Bývalý letohrádek Belveder

Na vrchu Vysoká nechal v letech 1696–97 postavit majitel malešovského panství František Antonín Špork (* 9. 3. 1662 – † 30. 3. 1738) barokní zámek (letohrádek) s kaplí sv. Jana Křtitele zvaný Belveder, pravděpodobně podle plánů architekta Giovanny Battisty Alliprandiho. Peníze na stavbu (jednalo se o 1400 dukátů = 5 600 zlatých) získal hrabě František Antonín Špork za velmi pikantních okolností. Během léčení v Karlových Varech je totiž vyhrál v kartách na saském kurfiřtu Fridrichu Augustovi I., pozdějším polském králi a velkoknížeti litevském. Hrabě František. Antonín Špork na Vysoké příležitostně pobýval pouze dva roky.

Zjistit více

Bartolomějské návrší

Děkanský chrám sv. Bartoloměje je dominantou a nejcennější památkou Kolína. Raně gotický chrám byl založen v polovině 13. století. Jeho výstavba probíhala v několika etapách na objednávku krále Přemysla Otakara II. a jeho následovníků až do počátku 14. století.

Unikátní je celý areál tzv. chrámového návrší, který prošel v letech 2018 – 2020 rozsáhlou revitalizací. Najdete zde zejména kostnici s bohatou ornamentální výzdobou či budovu bývalé farní školy s interaktivní expozicí. Zvonice ukrývá chrámový poklad i lapidárium a poskytuje vyhlídku na centrum města, zelené parkány zvou k procházce a relaxaci u bylinkové zahrádky či v rozariu.

Zjistit více

Kostel sv. Jakuba

Kostel sv. Jakuba – označovaný jako románská perla – byl postaven mezi lety 1148-1156. Jedná se o tradiční románskou podélnou jednolodní stavbu, označovanou také jako kostel panský či tribunový. Rozsahem dochování původních románských konstrukcí, vysokou uměleckou úrovní a výtvarně bohatým exteriérem se řadí mezi nejvýznamnější románské sakrální stavby na území Čech.

Zjistit více