Kutnohorsko Kolínsko Turistická Oblast

OSOBNOSTI KUKO SE PŘEDSTAVUJÍ: ředitel pobočky NZM Kačina Pavel Douša

Kolín

Přesto, že zámek Kačina patří mezi nejmladší památky středních Čech, získal si takovou oblibu, že je, naprostým právem, jmenován nejkrásnější klasicistní stavbou v naší zemi. O tom, co vás čeká při návštěvě této dechberoucí stavby, nám povyprávěl její sympatický ředitel, PhDr. Pavel Douša.

Řekněte nám něco o místě, ve kterém se nacházíme.

Nacházíme se v nejkrásnějším prostoru zámku, tzv. Chotkovské knihovny. Dnes se v ní nachází 40 000 svazků. Knihovna nesloužila jako místo pro uložení knih, ale jako místo, kde Chotek prezentoval své knihy dalším šlechticům. Byly zde studovny a kabinet, byt knihovníka. Jedná se o nejkrásnější knihovnu na území Čech.

Proč vyrazit na zámek Kačina?

O zámku Kačina se říká, že jde o nejkrásnější klasicistní zámek mezi Paříží a Petrohradem. Jde opravdu o výjimečnou stavbu, která vznikla zhruba před dvěma sty lety Na její výsledné podobě se podílelo zhruba pět významných evropských architektů, ale také sám majitel Jan Rudolf Chotek. Ten zde promítl své představy o tom, jak jeho letní sídlo má vypadat. Nevybudoval zde jen apartmány pro svou rodinu a spřízněné šlechtice, ale také zámeckou knihovnu, zámecké divadlo a kapli. Kačina je zasazena do krásného, zhruba dvou set hektarového parku. Návštěvníci mají možnost vidět třeba arboretum, skleník, a také bylinkovou zahradu.

Jaká je historie zámku?

Přesto, že zámek Kačina stojí teprve dvě stě let, je obrazem dějiny 19. a 20. století. Její majitel Jan Rudolf Chotek byl významný státník: byl něco jako ministr financí na vídeňském dvoře a setkával se zde s významnými politiky a šlechtici. Z rodu Chotků mimo jiné také pochází Žofie Chotková. Ta byla manželkou následníka trůnu Ferdinanda D’Este. Jejich smrt v Sarajevu následkem atentátu znamenala vznik první světové války.

K čemu se zámek v minulosti využíval?

Zámek Kačina si nechal vystavět Jan Rudolf Chotek jako své litní sídlo. Ovšem, neměl sloužit pouze pro ubytování přes léto, ale šlo o reprezentativní sídlo, které mělo reprezentovat osobu majitele a jeho nejvýznamnější postavení. Jan Rudolf Chotek zde vybudoval apartmány pro svou manželku, pro svou rodinu a přátele. Zároveň zde vybudoval i dva pavilony, zasvěcené vědě a umění. V levém pavilonu, kde se nyní nacházíme, je zámecká knihovna, v pravém pavilonu se nachází zámecké divadlo s kaplí. Na konci 19. století se na Kačině odehrával bohat divadelní život, a jeho podporovatelem byl potomek Jana Rudolfa Chotka, Karel Rudolf Chotek.

Jaké jsou v zámku připraveny expozice pro návštěníky?

Speciální expozice, kterou máme pro návštěvníky připravenou se jmenuje království včel. Zde se mohou návštěvníci seznámit s fenoménem včelaření od středověku až do dnešní doby. Velmi oblíbená je také expozice Příběh dřeva, návštěvníci si také pochvalují expozici Chotkovské parky, která seznamuje s okolím zámku Kačina.

Pozvete nás i do zahrad?

Návštěvníkům Kačiny je zpřístupněn šedesáti hektarový park. Mohou vidět třeba historické arboretum, kde se nacházejí cizokrajné dřeviny nebo také bylinkovou zahradu a skleník. Mohou se projít také k antické váze a po cestě narazit na umělou jeskyni.

Součástí je také bylinková zahrada.

Bylinková zahrada navazuje na hospodaření Chotků, kteří zde již měli svoji oranžerii. Snažíme se pěstovat stejné rostliny, které pěstovali Chotkové. Ti se věnovali třeba růžím. V zelné zahradě pěstujeme plodiny, které pak nabízíme návštěvníkům na akci k uzavření sezóny, kterou nazýváme Zámecké čajování.

Stala se někdy Kačina lokací pro natáčení filmu?

Zámek Kačina je využíván filmovým průmyslem. Jsme moc rádi, že se zde již natáčelo spoustu českých, ale také celosvětově známých filmů. Nejznámější česká pohádka, která se zde natáčela se jmenuje O šťastné hvězdě, je to pohádka České televize, která běžela zhruba před dvěma lety. Návštěvíci mohou znát také seriál Špačkové v síti času. Z celosvětově známých filmů se zde natáčeli třeba Tři mušketýři, pátý díl série John Wick nebo také horor Tajemství bratří Grimmů.

Jaké akce na zámku v průběhu roku pořádáte?

Během roku pro návštěvníky připravujeme zhruba 40-50 víkendových akcí. Mezi ty nejznámější patří například událost Koně na Kačině, Kačinské hry. Oblíbené jsou jsou také akce, které se odehrávají v noci, například Noční Kačina nebo Kačina nespí. Během léta připravujeme akci, která se jmenuje léto na Kačině. Hrají se zde muzikály, pořádají se zde koncerty, a nebo také příměstské tábory pro děti.

Co návštěvníky Kačiny ještě do konce roku čeká?

Na konci října nás čeká akce, která se jmenuje Zámecké čajování. My se zde loučíme s návštěvníky a nabízíme jim plody z našeho zámeckého parku, z bylinkové a zelné zahrady. Návštěvníci mohou ochutnat speciální recepty, v zámecké kuchyni se vaří a peče. Také připravujeme čaj podle tradiční receptury hraběnky Chotkové. V rámci prosincové sezóny připravujeme Zámecký advent, kdy se věnujeme křesťanské tradici, návštěvníci mohou vidět spoustu Betlémů, vystavených po celém zámku, a také se seznámit s adventními tradicemi.

Co kdyby chtěl někdo strávit noc na Kačině?

Na zámku Kačina nabízíme ubytování ve třech apartmánech, které se nachází v historickém objektu hospodářského dvora a zámeckého zahradnictví a později kočárovny. Apartmány jsou moderně vybaveny a nabízíme návštěvníkům ubytování přes víkend a nebo také v prázdninových měsících

Máte plány do budoucna?

Budoucnost Kačiny spočívá v otevření nových návštěvnických tras. Na zámku se nacházely depozitáře, které se v minulých letech přestěhovaly do Čáslavi a my bychom rádi návštěvníkům otevřeli tyto unikátní uzavřené prostory a vybudovali v nich nové expozice, jako je třeba zámecká ledárna anebo zámecká lázeň.

Celý rozhovor najdete zde.

Mapa

V blízkosti
najdete

Rozhledna Vodárna

Kolín

Věž Práchovna

Kolín

Synagoga a bývalá židovská škola

Kolín

Starý židovský hřbitov

Kolín

Bartolomějské návrší

Kolín

Výlety

Gastronomie

Ubytování

Objevte okolí

Muzeum lidových staveb

Muzeum lidových staveb v Kouřimi je jediným nadregionálně zaměřeným skanzenem v České republice, který shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech, a nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. Nachází se zde čtrnáct větších obytných a hospodářských objektů, které doplňuje několik drobnějších památek.

Zjistit více

Sankturinovský dům a Galerie Felixe Jeneweina

Impozantní palác s barokní fasádou, který tvoří dominantu Palackého náměstí, pamatuje nejdávnější počátky města. Archeologické nálezy dokládají, že v závěru 13. století zde stál věžový dům, jehož gotická věž sloužila k bydlení, ale také k obranným účelům, neboť v areálu domu se nacházel výrobní objekt, kde se zřejmě hutnilo stříbro. Později byly k tomuto „základu“ připojeny ještě další objekty.

Zjistit více

Bartolomějské návrší

Děkanský chrám sv. Bartoloměje je dominantou a nejcennější památkou Kolína. Raně gotický chrám byl založen v polovině 13. století. Jeho výstavba probíhala v několika etapách na objednávku krále Přemysla Otakara II. a jeho následovníků až do počátku 14. století.

Unikátní je celý areál tzv. chrámového návrší, který prošel v letech 2018 – 2020 rozsáhlou revitalizací. Najdete zde zejména kostnici s bohatou ornamentální výzdobou či budovu bývalé farní školy s interaktivní expozicí. Zvonice ukrývá chrámový poklad i lapidárium a poskytuje vyhlídku na centrum města, zelené parkány zvou k procházce a relaxaci u bylinkové zahrádky či v rozariu.

Zjistit více