Kutnohorsko Kolínsko Turistická Oblast

Víkend v královské Čáslavi

Čáslav

Honzo (Žižko), Miloši (Formane), Jarmilo (Kratochvílová)!

Na tento výlet budete potřebovat celý víkend anebo se k nám budete muset vypravit opakovaně, abyste viděli a zažili všechno, co prostě vidět a zažít musíte. Třeba si vychutnat večerní pohodu v Čáslavi a odstartovat ji luxusní večeří v hotelu Grand, kde se můžete i ubytovat.

Čáslav je malebné královské městečko s mnoha zajímavými památkami, architektonickými skvosty a příběhy. Je to také rodiště významných osobností, mezi kterými musíme zmínit oscarového režiséra Miloše Formana. Na jeho počest se od roku 2020 koná v Čáslavi festival s názvem Formanova Čáslav s hlavním programem v létě a doprovodným programem v průběhu celého roku.

Ráno se po dobré snídani vydejte na prohlídku historického jádra města, které je městskou památkovou zónou. Projděte se náměstím a vystoupejte na věž kostela sv. Petra a Pavla, která sice není nejvyšší v Česku, ale díky výšce 88,5 m ji v rovinaté krajině určitě nepřehlédnete. Na vyhlídku musíte vyšlapat celkem 236 schodů a zdolat navíc dva žebříky. Odměnou vám ovšem bude úchvatný výhled.

Ve městě, označovaném za bránu do Železných hor, stojí za vidění souvislý pás městského opevnění s 15 baštami a gotickou válcovou Otakarovou věží.

Vynechat byste neměli ani synagogu v Masarykově ulici čp. 111, která je významnou kulturní památkou nejen Čáslavi, ale celé České republiky. Řadí se mezi jediné dvě dochované synagogy architekta Wilhelma Stiassnyho na našem území.

Významnou architektonickou stavbou a místem plným kultury je Dusíkovo divadlo. Je totiž jednou z nejstarších divadelních budov v Čechách, bylo otevřeno již v roce 1869 a je tak dokonce starší než Národní divadlo v Praze. V současné době je divadlo lákadlem nejen pro milovníky divadla a výtvarného umění, ale i pro obdivovatele krásné architektury. Jedinečná historická budova je totiž doplněna o moderní přístavbu, která se v roce 2015 stala vítězem architektonické soutěže Ceny Klubu Za starou Prahu. Dusíkovo divadlo je od roku 1993 národní kulturní památkou.

Poznávání architektury a památek vás možná unaví. Tak nezapomeňte, že se můžete projít třeba k prvorepublikovým lázním, které v létě nabízejí skvělé koupání anebo se vydat k rodnému domu režiséra Miloše Formana, který zdobí od roku 2021 filmařova busta od výtvarníka Jana Padyšáka.

Kromě historických památek však Čáslav bývá častým cílem milovníků staré techniky a to kvůli Muzeu zemědělské techniky.

Doporučujeme: 

Hotel Grand Čáslav – ubytování a výborné jídlo v centru města

Klub Gumárna – cooltura, zábava, dobré jídlo a pití!

Bejkn bistro – burgery nepřeberných chutí …

Trasa výletu

https://frame.mapy.cz/s/hadekogopo

Trasa výletu

► Obtížnost: Lehká

► Vzdálenost: hodně nebo málo

V blízkosti
najdete

Zámek Žleby

Čáslav

Otakarova bašta

Čáslav

Kostel sv. Petra a Pavla

Čáslav

Čáslavská synagoga

Čáslav

Výlety

Gastronomie

Ubytování

Objevte okolí

Čáslavská synagoga

Novodobá židovská obec ve městě Čáslav započala svou historii v polovině 19. století. Na jeho konci přišla pro čáslavské židovské obyvatele doba společenského a kulturního rozkvětu, která na přelomu století vyvrcholila stavbou nové synagogy na tehdejší Rudolfově třídě (dnešní Masarykově ulici čp. 111).

Obec tehdy oslovila významného vídeňského architekta Wilhelma Stiassniho, jenž se podílel i na stavbě Jubilejní synagogy v Praze v Jeruzalémské ulici. Ten pro Čáslav navrhl synagogu v maurském slohu, která měla nahradit starší modlitebnu doloženou od poloviny 19. století. Plány tohoto židovského stavitele byly promptně schváleny Izraelitským spolkem i městským úřadem roku 1897, ale ještě dva roky trvalo, než se začalo se stavbou. Možnou příčinou byl nedostatek financí. Na stavbu přispěli nejen obyvatelé Čáslavi a okolí, ale i rodina Rotschildů ve Vídni. Stavební práce začaly 13. března 1899 a již 2.9.1899 se uskutečnila slavnostní kolaudace.

Čáslavská synagoga představuje stavbu vysoké architektonické úrovně a je chráněna jako kulturní památka České republiky.

Zjistit více

Zámek v Kostelci nad Černými lesy

Původní hrad s názvem Černý Kostelec je poprvé zmiňován v roce 1348. Po vzniku Československa v roce 1918 byl zámek i panství Černý Kostelec vyvlastněn při pozemkové reformě a přešel do majetku státu. V současnosti na zámku sídlí Lesy ČZU, které jsou vysokoškolským lesním statkem České zemědělské univerzity v Praze. V letní sezoně je pro veřejnost otevřen prohlídkový okruh, ve kterém se návštěvníci dozví mnoho zajímavého z bohaté minulosti této unikátní stavby spojené s mnoha zvučnými jmény aktérů naší historie a jejich rody.

Zjistit více

Hrádek – České muzeum stříbra a středověký důl

První zmínky o Hrádku, tehdy ještě v podobě opevněné dřevěné tvrze, pocházejí již z roku 1312. Z této tvrze ji na hrádek – vrcholně gotické sídlo, nechal přestavět kutnohorský královský rychtář Václav z Donína v letech 1400 – 1420.

Zjistit více