Na Bartolomějském návrší v Kolíně, v horním patře zvonice v bývalém bytě hlásného, je nově instalována výstava fotografií Jaromíra Funkeho z cyklu „Chrám sv. Bartoloměje v Kolíně“.
Výstava Klenoty středočeského pravěku navázala na stejnojmennou publikaci, která poutavě vypráví 13 archeologických příběhů z 13 různých míst středních Čech. Je založena na výsledcích terénních výzkumů, které se snaží ukázat veřejnosti v novém světle kontextu současnosti. Návštěvníci tak dostali možnost si tyto pravěké „klenoty“ prohlédnout na vlastní oči, a to jak originální nálezy, tak i jejich věrné repliky. A samozřejmě také něco navíc.
V Muzeu lidových staveb v Kouřimi zažijete každoročně tradice a zvyky naživo. Ve skanzenu připravují akce, které se vztahují k tradičním venkovských zvykům, oslavám a svátkům.
Mysův Horn
Veronika Šrek Bromová – Markéta Othová – Kateřina Vincourová
13. 4. – 28. 9. 2025
Vernisáž: 12. 4. 2025 v 16.00 hodin
Výstavní prostor: Galerie 1
Kurátoři: Adriana Primusová (GASK) a doc. PhDr. Daniel Vojtěch, Ph.D.
Fabulae de Monte Cuthna
13. 5. – 9. 11. 2025
Vernisáž: 13. 5. 2025 v 17.00 hodin
Výstavní prostor: České muzeum Stříbra – Hrádek
Kurátorka: Radka Zahradníková
Umění žít: Architektura a život v chrámu sv. Barbory ve fotografii
15.5. – 31.12.2025
Vernisáž: 15.5.2025 od 18 hod.
Výstavní prostor: chrám sv. Barbory
Zastavení: unikátní výstavní projekt v Kutné Hoře a okolí
15.6. – 30.9.2025
Vernisáž: 15.5.2025 od 18 hod.
Výstavní prostor: chrámu sv. Barbory, kapli Božího těla, kostele sv. Jakuba, kostele sv. Jana Nepomuckého, kostele Panny Marie na Náměti, Jezuitské koleji – GASK, katedrále Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci, kostele sv. Anny v Nových Dvorech a na zámku Kačina.
Kurátor: Mgr. Petr Vaňous, Ph.D.
Divadelní hra napsaná na míru katedrále je oslavou nejen jedinečného sakrálního prostoru, ale i připomínkou více než 700 let dlouhého příběhu sedlecké katedrály, který je doslova plný vzletů a pádů.
VÝSTAVA OLDŘICHA TICHÉHO
27. 6. 2025 – 31. 8. 2025
Vernisáž: 27. 6. 2025 v 18:30
Svatojánská noc je evropský lidový svátek slavený v předvečer svátku křesťanského světce Jana Křtitele, který spadá na 24. června. Navazuje na předkřesťanské oslavy letního slunovratu, jako jsou slovanská kúpadla nebo anglosaská Litha, a velkou roli při tomto svátku měl především oheň, voda, nahota a zeleň.
Před 17 lety bylo Kutnohorské léto jedním z prvních festivalů svého druhu v České republice. Nyní jej každoročně navštíví přibližně šest tisíc návštěvníků, celkem už jich bylo přes 60 tisíc. A stále je jedinečné – nabízí totiž program na každý den v týdnu. Oživené či večerní, často kostýmované prohlídky nebo divadelní představení ukazují to nejkrásnější, co Kutná Hora nabízí – ovšem netradičně, v jiné denní době, v jiném světle, v jiné atmosféře.
Ze spolupráce i přátelského setkávání zástupců Turistické oblasti Kutnohorsko a Kolínsko, městyse Nové Dvory, města Kutná Hora, zámku Kačina, spolku Ultreia a Římskokatolické farnosti Kutná Hora – Sedlec a Římskokatolické farnosti arciděkanství Kutná Hora se zrodil nápad na celodenní pouť po zajímavých místech v okolí Kutné Hory s názvem Poutní cestou necestou z Kačiny do Kutné Hory.