Kutnohorsko Kolínsko Turistická Oblast

Apartmány č.p. 9

Kouřim

Na náměstí v bezprostřední blízkosti kouřimského chrámu sv. Štěpána a zvonice s obrácenými zvony stojí jeden z historicky nejcennějších domů ve městě. Založen byl v polovině 13. století, a již od středověku se díky jeho poloze jednalo o jednu z „nejlepších adres“ v Kouřimi. Při pozdně gotické přestavbě kolem roku 1500 dům získal dnešní šířkově rozvinutou dispozici, přičemž se do náměstí obracel dvojicí štítů. Honosnou úroveň tehdejšího měšťanského obydlí dokládá pozdně gotické okno s tesaným ostěním a původní červenou polychromií, které se zachovalo na jižním průčelí směrem ke kostelu.

V 16. a 17. století byl tento dům v majetku významné měšťanské rodiny Kouřimských z Větčína, na konci 18. století jej pak získala rodina Wisingerova. Za jejího vlastnictví byl dům roku 1804 přestavěn do klasicistní podoby, přičemž byly odstraněny původní štíty do náměstí, a směrem do dvora vznikla pavlač s kovovým zábradlím.

Historický ráz domu do značné míry setřely novodobé úpravy z druhé poloviny 20. století. Teprve v současnosti rodina Waschingerova prováděnými obnovami památné stavbě vrací její zapomenuté kouzlo dávných staletí.

Apartmány čp.9 najdete v Kouřimi na Mírovém náměstí 9.

Pro rezervaci a detailní informace navštivte webové stránky Apartmánů čp.9.

A zkuste taky virtuální prohlídku apartmánů.

Mapa

V blízkosti
najdete

Zámek v Kostelci nad Černými lesy

Kouřim

Kostel sv. Štěpána se zvonicí

Kouřim

Muzeum lidových staveb

Kouřim

Výlety

Gastronomie

Ubytování

Objevte okolí

Kostel sv. Jana Nepomuckého

Kostel sv. Jana Nepomuckého je atypický svou polohou v řadě okolních budov. Projekt kostela zpracoval „císařský“ architekt F. M. Kaňka v letech 1734-1754 a s výslednou podobou nepomáhal K. I. Dientzenhofer. Je jediným kutnohorským kostelem, který byl postaven a vybaven v jediném stylu pozdním baroku s prvky rokoka a barokního klasicismu. Stavbu financovala kutnohorská obec z výnosů záduší a za přispění soukromých donátorů. Vzniklo dílo mimořádně hodnotné a konsistentní jak ve své části architektonické, tak i ve výzdobě.

Zjistit více

Rozhledna Vodárna

Věžový vodojem vysoký 45 m je výraznou dominantou města viditelnou z širokého okolí. Od roku 2010 je chráněn jako kulturní památka České republiky. Rekonstrukcí z roku 2015 byl vodojem přebudován na rozhlednu a zpřístupněn veřejnosti.

Zjistit více

Čáslavská synagoga

Novodobá židovská obec ve městě Čáslav započala svou historii v polovině 19. století. Na jeho konci přišla pro čáslavské židovské obyvatele doba společenského a kulturního rozkvětu, která na přelomu století vyvrcholila stavbou nové synagogy na tehdejší Rudolfově třídě (dnešní Masarykově ulici čp. 111).

Obec tehdy oslovila významného vídeňského architekta Wilhelma Stiassniho, jenž se podílel i na stavbě Jubilejní synagogy v Praze v Jeruzalémské ulici. Ten pro Čáslav navrhl synagogu v maurském slohu, která měla nahradit starší modlitebnu doloženou od poloviny 19. století. Plány tohoto židovského stavitele byly promptně schváleny Izraelitským spolkem i městským úřadem roku 1897, ale ještě dva roky trvalo, než se začalo se stavbou. Možnou příčinou byl nedostatek financí. Na stavbu přispěli nejen obyvatelé Čáslavi a okolí, ale i rodina Rotschildů ve Vídni. Stavební práce začaly 13. března 1899 a již 2.9.1899 se uskutečnila slavnostní kolaudace.

Čáslavská synagoga představuje stavbu vysoké architektonické úrovně a je chráněna jako kulturní památka České republiky.

Zjistit více