Zámek - Turistická oblast KUTNOHORSKO KOLÍNSKO

Zámek

Trojkřídlý zámek stojící na místě gotického hradu prošel renesanční přestavbou koncem 16. století. Další důležitým zásahem do slohu zámku byla barokní přestavba realizovaná kolem roku 1672.


Informace

V dobách třicetileté války získal ratajské panství hrabě Bedřich z Talmberka, nejvyšší sudí Českého království. Nový majitel přivedl do městečka italského stavitele Andrease de Quarda a ze zřícenin vyhořelého horního hradu začal budovat nový zámek se zahradou a přístupovou alejí. Náklady na výstavbu byly tak vysoké, že nakonec přinutily jeho vnuka Jana Františka z Talmberka, v roce 1712 k prodeji panství, které tak přešlo, do vlastnictví rodu Kinských z Vchynic.

Noví majitelé věnovali Ratajím velkou pozornost, při zámku založili pivovar, upravili interiér zdejšího kostela a z pustnoucího hradu Pirkštejna zřídili faru. Roku 1764 koupila panství kněžna Marie Terezie Savojská, jejíž panování je označováno za zlatý věk Ratají.

Slibný rozvoj byl však přerušen velkou morovou ranou v letech 1770 – 1772, kdy zde zemřelo přes 500 lidí. Po smrti vévodkyně přešel zámek do vlastnictví knížat z Lichtensteina a v něm zůstal až do roku 1933, kdy ho Jan II. z Lichtensteina prodal ratajské obci.

Zámek prochází rekonstrukcí. Z připravených 5 etap oprav jsou dokončeny první 2 etapy a to za podpory finančních prostředků EU. V současné době zde sídlí obecní úřad, pošta a muzeum.

V současnosti probíhá postupná rekonstrukce a dostavba této památky. V dubnu a říjnu má zámek otevřeno jen o víkendech. V sezóně tj. od května do září je otevřeno denně mimo pondělí.  

Trasa výletu

Obtížnost:
Vzdálenost: km