Kutnohorsko Kolínsko Turistická Oblast

Výlet k Přívlacké mušli

Zruč nad Sázavou

Poznejte husí perpetum mobile

Že neexistuje téměř úplný meandr? Ale existuje. Podle svého tvaru se jmenuje „Přívlacká mušle“ a tuto přírodní raritou, která nemá obdoby v celé Evropě, naleznete v Přívlakách mezi obcemi Ledečko a Samopše na Kutnohorsku!

Navštivte romantická zákoutí řeky Sázavy kolem Samopší, kde se Sázava divoce klikatí a vytvořila dokonalý meandr. A když budete mít odvahu, vyzkoušejte si nejsofistikovanější „husí perpetuum mobile“ v Evropě!

Za start svého výletu můžete zvolit zámek Rataje nad Sázavou. Vám, kteří se na cestu vydáváte s dětmi, doporučujeme navštívit jejich expozici „Babiččiny kočárky“.

Po Cyrilometodějské stezce – poutní stezce Blaník – Říp se pak vydejte od zámku dolů k řece Sázavě. Po této značené stezce pokračujte až ke zřícenině hradu Talmberk. Po prohlídce zbytků tohoto hradu můžete pokračovat ke Kamenné kapličce a smírčímu kříži do Mrchojed. Z Mrchojed ještě kousek pokračujte po poutní stezce a pak odbočte směr Samopše a dojdete až k železniční stanici v Samopších. Následujte cestu podél řeky Sázavy a dorazíte k hradišti Vraník. V tu chvíli se ocitnete v místě nejužšího místa, které tvoří meandr řeky Sázavy.

A teď radíme, abyste nasedli do Posázavského pacifiku v železniční stanici Ledečko a do zastávky v Ratajích dojeli vláčkem. Ti, kterým je ještě hej a mají chuť pochodovat dál, budou muset přejít v Ledečku Sázavu v místech, kde se většinou naloďují nebo vyloďují partičky vodáků. Z Ledečka se zase podél Sázavy vrátíte zpět do Rataj.

A proč „perpetum mobile“? Šíje je v nejužším místě „mušle“ dlouhá pouhých 150 metrů. Už v minulosti si místní rolníci všimli, že přívlacké husy „přeťapkávaly“ tuto uzoučkou šíji a nechávaly se unášet řekou kolem poloostrova. Tato pohodová tříkilometrová okružní plavba trvala asi hodinu. Když vychytralé husy připlavaly k šíji, vylezly na břeh, přeťapkaly ji a plavba se opakovala…

V současné době místní mládež toto „husí perpetuum mobile“ napodobuje a tříkilometrovou plavbu absolvuje na člunech či jen na nafukovacích lehátkách. Potvrdilo se tak, že mnohé vynálezy vznikly pouhopouhým pozorováním přírody.

A ještě pojďme zmínit něco víc o jednotlivých místech na trase:

Samopše jsou známé jako rekreační středisko na středním toku řeky Sázavy. Jejich poklidný život výrazně změnila v roce 2018 asi nejznámější česká počítačová hra Kingdom Come: Deliverance. Situována je sice do středověku, ale její hlavní část se odehrává právě na území obce. Od té doby sem proto míří hráči z celého světa, kteří chtějí na vlastní oči vidět místa, s nimiž je spojená.

Hrad Talmberk bylo významné sídlo pánů z Úžic, kteří byli ve druhé polovině 13. století jedním z nejvýznamnějších šlechtických rodů u nás.

Posázavský pacifik je železnice, která již od roku 1903 přiváží turisty za nádhernou přírodou a snadno dostupnými historickými památkami.

Mrchojedy jsou vesnice, na jejímž konci je středověký hraniční kámen ze 14. století, kterému se říká „kamenný muž“. Dnes střeží přístup k malé ZOO. V roce 2019 ji pod názvem Hubertova zahrada založil jako záchrannou stanici Robert Porkert. Návštěvníci si oblíbili zejména švýcarské horské ovce valois, známé z pohádek o ovečce Shaun. Od areálu nás červená turistická značka zavede k zajímavé památce.

Doporučujeme:

Tenhle výlet není dostatečně podpořený občerstvovacími zastávkami. Je tedy jasné, že bude důležité vzít s sebou vodu a malou svačinu. Našli jsme tady ale jednu Hospohodu. Ta je v Samopších a měla by mít otevřeno pro cestovatele i vodáky.

Další občerstvovačkou je Penzion a hospůdka U Pinců, kde se můžete i ubytovat a užít si tak krásného městečka nad říčkou Sázavou dosytosti.

Trasa výletu

https://frame.mapy.cz/s/rafesanefe

Trasa výletu

► Obtížnost: Lehká

V blízkosti
najdete

Muzeum Ostrov lidových krojů

Zruč nad Sázavou

Výlety

Gastronomie

Ubytování

Objevte okolí

Kaple všech svatých s kostnicí

Římskokatolický hřbitovní kostel Všech svatých s kostnicí je spolu s katedrálním chrámem Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele – součástí bývalého cisterciáckého opatství v Sedlci, založeného již v roce 1142.

Zjistit více

Starý židovský hřbitov

Starý židovský hřbitov, rozkládající se mezi ulicemi Kmochovou a Sluneční, skrývá přibližně na 1 ha přes dva a půl tisíce náhrobků. Pohřbívalo se zde až do roku 1887. Po starém židovském hřbitově v Praze je kolínský starý židovský hřbitov druhou nejvýznamnější památkou svého druhu v Čechách.

Zjistit více

Památník tří odbojů (Mašínův statek)

V roce 2017 získala Zdeňka Mašínová zpět rodný statek otce Josefa Mašína. Následujícího roku vznikl zapsaný spolek, jehož cílem bylo nejen vytvoření Památníku tří odbojů, ale také uchování památky celé rodiny genmjr. Josefa Mašína. Stalo se tak z prostředků veřejné sbírky, do níž se zapojilo takřka tisíc přispěvatelů.

Zjistit více