Měšťanský pivovar - Turistická oblast KUTNOHORSKO KOLÍNSKO

Měšťanský pivovar

V Měšťanském pivovaru se pivo vaří v původních prostorách, tradiční metodou a z českých surovin. Oproti modernímu trendu používání CK tanků kvasí pivo výhradně v otevřených kádích ve spilce a poté delší dobu zraje v ležáckých tancích při nízkých teplotách. Způsob a delší doba tohoto kvašení se pak zhodnocuje v ležáckých tancích. Pivu tak zůstává jeho charakteristická hořkost a chuť. Víc než na množství uvařeného piva dbají v pivovaru na jeho kvalitu.


Informace

Slogan Měšťanského pivovaru v Kutné Hoře "JEDINÝ ORIGINÁL JE Z LORCE" nesouvisí jen s místním názvem sídla pivovaru. Odkazuje na celou dlouhou historii výroby piva v Kutné Hoře. Příběh se začal psát už v dávných dobách dolování stříbra, kdy vedle hornické osady Lorec vyrostla gotická tvrz, a vine se historií města celých pět století.

Proto mají praví Kutnohoráci hrdost na svůj pivovar v genech a předávají ji dalším pokolením. Na kolena je nesrazil ani záměr konkurence, která se rozhodla zastavit výrobu kutnohorského piva. Areál pivovaru zůstal bez vybavení jen prázdnou skořápkou. Genius loci se však odmontovat ani odvézt nedá. Měšťanský pivovar Kutná Hora byl už za několik let znovu, kousek po kousku, obnoven.

Měšťanský pivovar sídlí v Lorci a je ve vlastnictví Pivovarů Koruny České. Kousek po kousku dělníci na zdemolovaných základech postavili novou varnu i otevřené spilky, do klášterních sklepů se vrátily ležácké tanky. S citem pro historický kontext, s láskou k místnímu pivu a důvěrou ke staletími ověřené receptuře se noví majitelé snažili zachovat genius loci tohoto místa.

Více informací včetně otevírací doby podnikové prodejny a také možnosti objednat se na prohlídku pivovaru hledejte na webových stránkách pivovaru

Trasa výletu

Obtížnost: -- Vyberte obtížnost --
Vzdálenost: km