Výšlap na rozhlednu Vysoká a letohrádek Belveder - Turistická oblast KUTNOHORSKO KOLÍNSKO

Výšlap na rozhlednu Vysoká a letohrádek Belveder

Z Vysoké dohlédnete daleko

Chcete vidět do daleka? Chcete přehlédnout celý náš kraj z jediného místa? Jedinečnou příležitost k tomu nabízí rozhledna na vršku Vysoká. I když se kopec sám nepyšní kdovíjakou nadmořskou výškou, nemějte obavy, zklamaní odsud neodejdete. Z vyhlídkové plošiny rozhledny ve výšce 25 metrů se vám naskytne nádherný kruhový výhled, který zahrnuje nejen Kolínsko, ale i Kutnohorsko a vzdálené Čáslavsko. Při skvělých podmínkách může být vidět i Bezděz, Trosky, Ještěd či Sněžka.

Rozhledna je z roku 2001 a byla postavená dle projektu Ing. Josefa Bárty z Českých Budějovic na nejvyšším kopci středního Polabí, Vysoké, ve výšce 471 m. n. m. Investorem stavby byla společnost Siemens, dodavatelem konstrukce zase jihočeská společnost KEB-EGE. 

Rozhledna slouží zároveň jako telekomunikační věž. Zajímavostí je, že se se stavbou rozhledny na Vysoké počítalo již v roce 1894, ale tehdy nebyly získány potřebné finanční prostředky. Zpřístupněna byla 30. dubna 2002, v letech 2002-10 ji provozovalo občanské sdružení Dítě a kůň, od roku 2011 provozuje rozhlednu obec Miskovice.


Pěšky
S kočárkem
Na kole

Informace

V letech 1695–97 nechal majitel malešovského panství František Antonín Špork vystavět na hoře Vysoká barokní zámek (letohrádek) s kaplí sv. Jana Křtitele zvaný Belveder, pravděpodobně podle plánů Giovanny Battisty Alliprandiho. Peníze na stavbu (jednalo se o 1400 dukátů) získal hrabě František Antoním Špork za velmi pikantních okolností, neboť je v Karlových Varech vyhrál v kartách nad saským kurfiřtem Friedrichem Augustem. V roce 1699 prodal F. A. Špork nečekaně malešovské panství i s Belvedérem Antonínu z Halleweilu, který však neměl o objekt žádný zájem. V letech 1705–11 spravovali pouze kapli mniši oratoriáni a po nich augustiniáni z Lysé n. L., kteří však z Vysoké definitivně odešli v roce 1796. V roce 1797 byl ještě letohrádek nově zastřešen, ovšem dne 30. dubna 1834 byla opuštěná stavba zapálena bleskem, vyhořela a od té doby byla ponechána svému osudu. V roce 2011 byly z iniciativy občanského sdružení Belveder zajištěny havarijní stavy narušeného zdiva díky dotaci 400 000 Kč z projektu „Partnerství pro Kolínsko“ společnosti TPCA Kolín. Záměrem sdružení je konzervovat zříceniny letohrádku, aby nedocházelo k další destrukci.

Trasa výletu

Obtížnost: lehká
Vzdálenost: 5 km