Vyjížďka z Kouřimi do Klášterní Skalice - Turistická oblast KUTNOHORSKO KOLÍNSKO

Vyjížďka z Kouřimi do Klášterní Skalice

Výlet na pohodu

Chcete se jen tak toulat klidnými místy, vyrazit na nenáročný výlet, který hravě zvládnou i děti, a přesto objevit něco, co jste dosud neviděli? Pak nesmíte při svých toulkách naším krajem vynechat Klášterní Skalici. Tomuto místu dlouhá staletí vévodil cisterciácký klášter. Jak ale šel čas, jeho funkce se měnila, byl přestavěn na zámek, a nakonec dokonce na sýpky a skladiště. Do dnešních dnů se dochoval jen jediný pilíř z klášterního chrámu, který se tyčí nad rovinatou krajinou a zaujme tak vaši pozornost na první pohled.


Pěšky
S kočárkem
Na kole

Informace

Na procházku doporučujeme vyrazit z Kouřimi a zase se tam po stejné trase vrátit. Cesta vede po zelené turistické značce a do Klášterní Skalice je to z Kouřimi necelých 5 kilometrů.

Pokud jste v Kouřimi nikdy nebyli, tak určitě stojí za to se projít tímhle, doslova pohádkovým, městečkem.

První zmínka o Klášterní Skalici je z r. 1345. Kdy přesně však obec vznikla není známo. Původní název Skalice byl na Klášterní doplněn až po vybudování cisterciáckého kláštera, který byl založen r. 1357 kancléřem císaře Karla IV. mindenským biskupem Dětřichem.

Jeho součástí byl chrám Milostné Panny Marie, který měl svou velikostí a krásou konkurovat svatovítské katedrále i sedleckému klášternímu chrámu Nanebevzetí Panny Marie. Je to nejmladší cisterciácký klášter u nás. Vyhořel po nájezdu husitských vojsk r. 1421 a pravděpodobně již nikdy nebyl zcela opraven. Existují o něm ještě zmínky z r. 1481, ale r. 1553 byl již uváděn jako pustý. V tomto roce byl klášter skutečně opuštěn, ale v roce 1690 byl znovu obnoven, a k jeho zrušení došlo až za vlády císaře Josefa II. v roce 1783.

Později byla obytná budova kláštera přestavěna na zámek. K tomu byl využit kámen ze zřícenin kláštera. Do dnešní podoby proběhla přestavba r. 1872. V přízemí byl byt správce dvora a v patře sýpky a skladiště. V padesátých letech 20. století ho spravovalo JZD, i nyní patří soukromému zemědělskému podniku. V části jsou skladiště, v části byty.

Na první pohled nyní však pozornost upoutá asi 10 metrů vysoký a 4 metry široký pilíř z tesaného pískovce, který téměř jako jediný zbyl z klášterního chrámu. Další zbytky jsou vidět u zámecké zdi - do areálu zámku je však vstup zakázán.

Trasa výletu

Obtížnost: lehká
Vzdálenost: 9 km