Cyklovýlet za bílými jeleny do obory ve Žlebech - Turistická oblast KUTNOHORSKO KOLÍNSKO

Cyklovýlet za bílými jeleny do obory ve Žlebech

Od Miloše k jelenům

Na tento výlet se vydejte z Čáslavi. Čáslav je malebné královské městečko s mnoha zajímavými památkami, architektonickými skvosty a příběhy. Je to také rodiště významných osobností, mezi kterými musíme zmínit oscarového režiséra Miloše Formana. Na jeho počest se od roku 2020 koná v Čáslavi festival s názvem Formanova Čáslav s hlavním programem v létě a doprovodným programem v průběhu celého roku. 


Pěšky
S kočárkem
Na kole

Informace

Na kratší cyklovýlet s prohlídkou zámku a obory s bílými jeleny se vydejte až poté, co si prověříte otevírací dobu obory. Tu můžete ověřit třeba tady.

Do Žlebů se můžete vydat přes Filipov po značené cyklotrase 1 nebo 118. Novogotický zámek ve Filipově je kompletně zrekonstruován a slouží pro účely Alzheimercentra. Zevnitř tento zámek tedy neuvidíte, ale pohled zvenku vám určitě připomene jiný klenot naší země, a tím je zámek v Hluboké nad Vltavou. Upozorňujeme, že zahrady slouží jen pro klienty Alzheimercentra, a tak se na tuto perlu novogotické architektury podíváte jen zpoza plotu anebo z parku, který je ale velmi málo upraven! Nesmutněte, protože další architektonický skvost a bývalé honosné sídlo šlechtického rodu vás čeká již za pár kilometrů ve Žlebech.

Milovníkům skrytých památek a skvostů ještě doporučujeme přibrzdit v nedalekých Markovicích (jsou hned za zatáčkou z Filipova). Tam, hned vedle kamenolomu, najdete malý hřbitůvek s kostelem sv. Marka. Je to místo nenápadné, ale milovníci starých hřbitovů a kostelů ho určitě ocení. 

Zámek Žleby je velkolepé romantické sídlo rodu Auerspergů, ve kterém se dodnes nacházejí rozsáhlé sbírky zbraní, luxusního nábytku a originálních předmětů denní potřeby. Zámek zejména v hlavní sezoně nabízí mnoho různých akcí pro děti i rozličně tematicky zaměřené prohlídky. 

A doslova, co by kamenem dohodil a na kole jen párkrát šlápl do pedálů, najdete oboru s bílými jeleny. V ukázkové části obory se nachází stádečko laní s jelenem, které mohou lidé při krmení pozorovat ze vzdálenosti 15 metrů. Kromě jelenů se v oboře nachází i divoká prasata, daňci, mufloni, srnci, čápi, volavky, kormoráni a další zvířata naší přírody.

Občerstvení hledejte ve Žlebech v restauraci Na Hrázi. 

Těm unaveným, kteří zpátky už rozhodně nepojedou na kole, doporučujeme zvolit cestu vlakem. Spojení Žleby - Čáslav je pravidelné a cesta trvá pouhých 15 minut!

Těm nadupaným a natrénovaným doporučujeme cestu přes Vinaře a Vrdy zpátky do Čáslavi. 

Pokud se budete potit a slunce bude ukrutně pařit, tak se rozhodně zastavte na koupání ve Vrdech. Místní koupaliště je vyhlášené!

Doporučujeme:

Hotel Grand Čáslav - výborné jídlo, lokální potraviny a nádherné ubytování v srdci Čáslavi

Restaurace Na Hrázi - občerstvení pro všechny pocestné..

Koupaliště Vrdy - nádherné koupání i s občerstvením 

Trasa výletu

Obtížnost: střední
Vzdálenost: 22 km