Václav II.  - Turistická oblast KUTNOHORSKO KOLÍNSKO

18. 6. - 17. 10. 2021

Václav II.

Výstava Václav II. je umístěna v prostorách Českého muzea stříbra na Hrádku jako vzpomínka na výročí 750. let od jeho narození. Výstava bude přístupná až do poloviny října.


Informace

Václav II. (27. září 1271 Praha – 21. června 1305 Staré Město pražské) byl šestý český a první polský král z rodu Přemyslovců. Byl synem českého krále Přemysla Otakara II. a jeho druhé manželky Kunhuty.

Během své vlády se Václav spoléhal spíše na umění diplomatické než válečné, využíval rozsáhlého nerostného bohatství, zejména stříbra, jež se v té době v Čechách nacházelo. Zavedením pražského groše se mu podařilo stimulovat hospodářský rozvoj a zahraniční obchod, vytvořením nového horního zákoníku Ius regale montanorum se definovala role státu ve vztahu k hornické činnosti. Václav byl literárně činný a byl i velkým mecenášem minesengrů.

Za Václava II. vzniklo v Kutné Hoře hornické centrum patřící mezi největší v Evropě. Oblast zachvátila stříbrná horečka a začali se sem sjíždět horníci z míst v Německu, kde již byly zásoby stříbrných rud vyčerpané.

České muzeum stříbra - Hrádek najdete na adrese Barborská 28, 284 01 Kutná Hora. Expozice se pro návštěvníky otevírají každoročně od dubna do listopadu.

Otevřeno je od úterý do neděle a zavřeno v pondělí (nejedná-li se o státní svátek).

Pro více informací a přesné otevírací hodiny i upozornění a změny v programu najdete na webu Českého muzea stříbra.

Trasa výletu

Obtížnost: -- Vyberte obtížnost --
Vzdálenost: km