Královské stříbření Kutné Hory - Turistická oblast KUTNOHORSKO KOLÍNSKO

24. - 25. 6. 2023

Královské stříbření Kutné Hory

O víkendu 24. a 25. června se královské město Kutná Hora a s ním všichni návštěvníci pomyslně přenesou o 620 let zpět, do slavné historie lucemburské Kutné Hory při příjezdu českého a římského krále Václava IV.


Informace

Pomyslný první ročník této dnes již tradiční historické akce se uskutečnil v roce 1992 jako součást oslav příchodu cisterciáckého řádu do Kutné Hory. V roce 1994 pak akce dostala svůj nezaměnitelný název Královské stříbření Kutné Hory a získala také charakteristickou dramaturgii v podobě konkrétní, i když fabulačně přizpůsobené události inspirované návštěvou krále Václava IV. v královském horním městě. Od té doby se scénář akce navrací vždy o 600 – později o 620 let zpátky v minulosti, pracuje s událostmi v daném roce a atraktivní formou prezentuje a oživuje staré hornické tradice a historii města. Akci po celou dobu organizuje úzký okruh nadšenců a kutnohorských patriotů sdružených v zapsaném spolku Stříbrná Kutná Hora, z.s. Za dobu své existence získala akce mnohé příznivce z řad místních, obyvatel České republiky i návštěvníků ze zahraničí. Během konání uplynulých 28 ročníků na akci „vyrostly“ dvě generace nejen účinkujících – tanečnic, šermířů či hudebníků, ale především diváků.

Diváci budou i tentokrát moci sledovat dvoudenní pouliční divadlo připravené pouze pro tuto příležitost dle dramaturgie PhDr. Světlany Hrabánkové. Ta při přípravě scénáře každoročně vychází z historických pramenů a oživuje dávno zapomenuté příběhy, spory ale i další zajímavé události z běžného života Horníků nebo královského dvora.

Na hlavním a doprovodném programu se podílí téměř 250 účinkujících a 8 speciálně trénovaných koní. Někteří účinkující patří dlouhodobě ke špičce ve svém oboru a podílejí se na tvorbě známých filmových projektů (divadelní a kaskadérská společnost Štvanci: Nabarvené ptáče, Jan Žižka, Templáři, Johanka z Arku, Bathory, Mušketýři či Borgiové; skupina historického šermu a produkční agentura Merlet, Maledictus: Tristan a Izolda, Camelot, Narnija, The Tudors, Ivanhoe, Johanka z Arku, a další). Další účinkující jsou poloprofesionální skupiny historického šermu, taneční či hudební skupiny, na jiné účinkující – mladé herce a tanečníky - letos čeká jejich premiéra.

I v letošním roce je připraveno pro návštěvníky Královského stříbření zvýhodněné vstupné do většiny památkových objektů v Kutné Hoře. Nabídka zvýhodněných vstupů je dostupná na webu akce. 

Program, změny v programu a další informace můžete sledovat na webových stránkách nebo na FB profilu. 

Trasa výletu

Obtížnost: -- Vyberte obtížnost --
Vzdálenost: km