Čistíme Stolpersteine na Kutnohorsku - Turistická oblast KUTNOHORSKO KOLÍNSKO

27. 1. 2023

Čistíme Stolpersteine na Kutnohorsku

Nadační fond dr. Dagmar Lieblové vás zve na již čtvrtý ročník akce Čistíme Stolpersteine na Kutnohorsku. Přihlásí se tím, stejně jako v minulých letech, k Mezinárodnímu dni památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti, který připadá právě na tento den. 27. ledna 1945 osvobodila vojska Rudé armády koncentrační tábor Osvětim.


Informace

Smyslem akce je vyčistit Stolpersteine, tedy Kameny zmizelých, kterých naleznete na Kutnohorsku již přes 200. Jsou zde instalovány díky úsilí dr. Sevic Müller a Nadačního fondu dr. Dagmar Lieblové již od roku 2015 na památku židovských spoluobčanů, kteří se stali oběťmi holocaustu.

Vrchní část kamene tvoří mosazná destička se základními údaji o člověku, jehož památku má připomínat. Mosaz podléhá znečištění, které způsobuje ztmavnutí, takže kámen přestává plnit svou úlohu.

Tento rok se zaměřujeme na Stolpersteine, které jsou instalovány v Kutné Hoře, v Čáslavi a nově i ve Zruči nad Sázavou. Cílem akce je tedy jednak připomenout veřejnosti smysl, za kterým jsou na chodnících Stolpersteine umístěny, ale také dát široké veřejnosti návod k tomu, jak mohou přispět k jejich údržbě a zachování ve stavu, kdy budou důstojnou připomínkou osob, na jejichž památku byly instalovány.

Účast na akci Čistíme Stolpersteine na Kutnohorsku 2023 je volně přístupná všem zájemcům Ideální je se registrovat pomocí formuláře - zde si můžete vybrat kámen/kameny, které vyčistíte. .Akce se mohou zúčastnit i náhodní zájemci, kteří se rozhodnou zúčastnit čistě spontánně v den jejího konání, případně se z nějakého důvodu nemohou registrovat přes elektronický formulář.

K čištění používejte čistící leštící pastu na mosaz a ostatní kovy, např. Silichrom (stojí 50,- až 80,-), kterou nanesete na povrch mosazné destičky a hadříkem jemně rozetřete. Pro zájemce je k dispozici instruktážní video z předchozích ročníků zde.

Čisticí prostředky pro účastníky akce budou zdarma k vyzvednutí od 10 do 17 hodin v květinářství Loukales (Václavské náměstí 255, Kutná Hora), v Informačním středisku v Čáslavi (Náměstí Jana Žižky 197) a v Turistickém informačním centru ve Zruči nad Sázavou (Zámek 1, Zruč nad Sázavou).

Další informace hledejte na tomto odkaze.

Trasa výletu

Obtížnost: -- Vyberte obtížnost --
Vzdálenost: km