Kutnohorsko Kolínsko Turistická Oblast

Vinotéka č.p 47

Kouřim

Vinotéka se nachází v krásném neoklasicistním domě, stojícím přímo na kouřimském náměstí. Pro tehdejšího majitele Jana Veselého byl na místě staršího domu a přilehlé uličky, tak zvané soutky, postaven v roce 1890. Autor projektu – stavitel Josef Fiala z Poděbrad se krátce poté podílel na budování tamního pomníku krále Jiřího a přestavbě kostela sv. Kříže.

Do náměstí se dům obrací honosnou, bohatě členěnou fasádou, do dvora směřuje klenutá pavlač, nesená válcovými sloupy. Cenné jsou také vnitřní prostory. Vstupní vestibul zdobí štuková římsa a pilastry, na stěnách jsou ve čtyřech oválných kartuších reliéfní alegorie čtyř ročních období. Výzdoba pokračuje i na schodišti do prvního patra, kde je v ozdobné nice osazena plastika antického boha vína Dionýsa.

Vinotéku najdete v centru Kouřimi přímo na Mírovém náměstí 47.

Více informací hledejte na facebookovém profilu vinotéky.

Mapa

V blízkosti
najdete

Kostel sv. Štěpána se zvonicí

Kouřim

Muzeum lidových staveb

Kouřim

Výlety

Gastronomie

Ubytování

Objevte okolí

Věž Práchovna

Na skalním břehu řeky Labe se tyčí hranolová pozdně gotická kamenná věž zvaná Práchovna. Postavena byla v první polovině 15. století a v současné době slouží jako vyhlídková věž.

Zjistit více

Čáslavská synagoga

Novodobá židovská obec ve městě Čáslav započala svou historii v polovině 19. století. Na jeho konci přišla pro čáslavské židovské obyvatele doba společenského a kulturního rozkvětu, která na přelomu století vyvrcholila stavbou nové synagogy na tehdejší Rudolfově třídě (dnešní Masarykově ulici čp. 111).

Obec tehdy oslovila významného vídeňského architekta Wilhelma Stiassniho, jenž se podílel i na stavbě Jubilejní synagogy v Praze v Jeruzalémské ulici. Ten pro Čáslav navrhl synagogu v maurském slohu, která měla nahradit starší modlitebnu doloženou od poloviny 19. století. Plány tohoto židovského stavitele byly promptně schváleny Izraelitským spolkem i městským úřadem roku 1897, ale ještě dva roky trvalo, než se začalo se stavbou. Možnou příčinou byl nedostatek financí. Na stavbu přispěli nejen obyvatelé Čáslavi a okolí, ale i rodina Rotschildů ve Vídni. Stavební práce začaly 13. března 1899 a již 2.9.1899 se uskutečnila slavnostní kolaudace.

Čáslavská synagoga představuje stavbu vysoké architektonické úrovně a je chráněna jako kulturní památka České republiky.

Zjistit více

Muzeum lidových staveb

Muzeum lidových staveb v Kouřimi je jediným nadregionálně zaměřeným skanzenem v České republice, který shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech, a nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. Nachází se zde čtrnáct větších obytných a hospodářských objektů, které doplňuje několik drobnějších památek.

Zjistit více